Юнкер: Изпращаме на България €108 млн., да чака и останалите 52 млн. 04.10 | 17:38
Окончателните споразумения между София и Брюксел се подписват тази седмица, ще има и нови джипове за граничарите

Брюксел окончателно одобри отпускането на помощ от 108 млн. евро на България, за да се справи с бежанския натиск и охраната на границите си. Това съобщава председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер в писмо до премиера Бойко Борисов. В него той предоставя актуализирана информация за действията на Комисията относно финансовата подкрепа, която България получи на срещата на Европейския съвет на 16 септември в Братислава. Това обаче не означава, че поисканата от нас сума от 160 млн. евро се намалява. Очаква се да получим и останалите 52 млн. евро, но процедурите за тяхното одобрение все още не са приключили.
Още тази седмица ще бъдат подписани грантовите споразуменията между София и Брюксел и въпросните 108 млн. евро ще ни бъдат изплатени. Това ще стане и по-най-бързия начин, обещава Юнкер. Освен това родните граничари ще получат и нови джипове. В писмото председателят на ЕК отбелязва, че паралелно с парите на България ще бъдат изпратени и транспортни средства. Юнкер уточнява, че в резултат на интензивната съвместна работа изплащането на сумата ще стане без забавяне.
В момента Комисията за оценка вече разглежда и подадените от България документи за допълнителната сума от 52 млн. евро европейска помощ. "Целта ни е да гарантираме, че ефектът от подкрепата ще бъде почувстван максимално бързо. Разчитам на пълно сътрудничество от страна на България за гарантиране на успешно изпълнение", пише председателят на Европейската комисия.
Юнкер подчертава и че новата Европейска гранична и брегова охрана ще започне да работи още този четвъртък именно от България. За официалния старт на дейността на службата на 6 октомври у нас ще пристигне еврокомисарят по миграцията, вътрешните работи и гражданство Димитрис Аврамопулос, който заедно с Борисов ще даде началото на общата охрана на външните граници на ЕС.
Водещи
-
Над 2800 работници без договор установени от началото на годината
Застаряването на населението и липсата на кадри е причина бизнесът да настоява за внос на...
10.10 | 17:45
-
Граждани се оплакват от струпване на отпадъци и в части на район "Студентски"
Има струпани различни отпадъци - дюшек, големи картони, кутии от строителни бои и др. Жители...
10.10 | 17:30
-
Днес погребват граничния полицай, който загина при унищожителното наводнение в Елените
Въпреки незабавно оказаната помощ и усилията на медицинските екипи да спасят живота му,...
10.10 | 17:15
-
Ирина Манушева: Санкциите и наказанията отблъскват учениците от училището
"Просто не стигаме достатъчно ефективно до всички. Все още много хора не знаят, че има...
10.10 | 17:00
Най-четени
-
Сиромахов публикува остър коментар във Facebook, насочен директно срещу депутата от ИТН Тошко Йорданов
"Тошко, пиша ти тук, за да наруша публично закона ви за личната информация и да имате...
10.10 | 11:15
-
Борисов за спорното предложение на ИТН: Говорих със Слави Трифонов, ще го изтеглят
Това коментира лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов по отношение на спорните промени, предложени от...
10.10 | 12:30
-
Ще се увеличи ли стойността на ваучерите за храна до 300 лв.? 2
„Проучването ни се провежда след дигитализацията на ваучерите за храна. 96% от хората...
10.10 | 12:00
-
Започва смяната на автомобилни гуми - има ли наплив заради застудяването
По думите му организацията е добра, като клиентите носят автомобилите си още сутринта и ги...
10.10 | 14:00