Все повече деца на емигранти искат да се самоубият 07.11 | 19:26
Все повече подрастващи споделят трудности и тревоги от липсата на родителска подкрепа
Зачестяват случаи на момчета и момичета с родители емигранти, които правят опити за самоубийство, алармират от Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД).
Председателят на агенцията Ева Жечева е възложила на комисия от експерти да идентифицира проблемите на децата и да предложи конкретни мерки - предложения за промяна на действащата нормативна уредба, както и да бъдат разработени методически указания за работа с тях.
Децата на родители емигранти са идентифицирани като възможна рискова група в резултат на работата по постъпили жалби и сигнали, както и от социологическо проучване, извършено по управляван от ДАЗД проект. Към настоящия момент няма предвидени специални мерки спрямо тях.
От агенцията отбелязват, че в последните години се е увеличила мобилността на хората. Миграцията от своя страна е довела и до разрушаване на много семейни връзки, тъй като липсата на един или двама родители може да постави в сериозен риск бъдещото развитие на техните деца.
В много населени места в България децата се отглеждат от своите баби и дядовци в най-важните за развитието си години. Зачестяват случаи на момчета и момичета с родители емигранти, които правят опити за самоубийство, за които е сигнализирана ДАЗД. На Националната телефонна линия за деца 116 111 също се наблюдава увеличение на консултациите, в които деца споделят трудности и тревоги от липсата на родителска подкрепа, както и желанието си да заминат в чужбина при останалите членове на семейството си.
Международни изследвания показват, че децата на родители емигранти са уязвима категория, те по-често отпадат от училище, могат да станат жертва на трудова експлоатация, да живеят в изолация и в крайна сметка да не успеят да реализират пълния си потенциал. Особено уязвими са децата от етнически малцинства, които по начало са в по-голям риск от бедност и социална изолация.
При тези, които връзката с родителя е нарушена от големите разстояния е налице сериозен риск да не разпознават авторитета на родителя или отглеждащия го роднина. По този начин има голяма вероятност да развият поведение извън нормата, свързано със скитничество и конфликти със закона.
Комисията трябва да приключи работата си до края на месец ноември т.г.
Водещи
-
Всеки може да занесе вейп за изследване в съдебната химико-токсикологична лаборатория в Александровска болница
Изследването струва 178 лв. и се извършва в рамките на 2-3 дни.
03.01 | 17:40
-
Общината с важна информация за гъстата мъгла и чистотата на въздуха в София
Замърсяването на въздуха в последните дни остана под критичното, въпреки екстремните...
03.01 | 17:00
-
„Зелени Балкани“ отговориха на нападките: Птиците край Копривщица не са отровени, не е и птичи грип
Според аутопсията, става дума за смърт, причинена от стрес. Отчетени са масивни кръвоизливи в...
03.01 | 16:20
Най-четени
-
Шоково поскъпване на хляба в началото на годината
Хлябът поскъпна с 40 стотинки за три дни
03.01 | 13:59
-
До март 2025 трябва да въведем европейските правила за минималната заплата
Информацията става ясна от отговор на министъра на депутатски въпрос в Народното събрание.
03.01 | 10:20
-
Костадинов: След всяка коалиция на ГЕРБ остава поне един политически труп
"ГЕРБ се подготвя да изяде ДБ, БСП и ИТН, а те, така като гледам, нямат нищо против", написа...
03.01 | 14:20