"Възраждане" внесоха в 50-то Народно събрание новия "Законопроект за несъстоятелност на физическите лица" 05.08 | 12:00
История на законопроектите за несъстоятелност
Народните представители от ПП "Възраждане" внесоха в 50-то Народно събрание новия "Законопроект за несъстоятелност на физическите лица". Този законопроект цели да предложи ефективно решение на проблема с лошите кредити, който засяга значителна част от българското население, съобщават от партията.
Праг на бедността и икономическата реалност
България остава най-бедната страна с най-ниски доходи на глава от населението сред държавите членки на Европейския съюз. През 2023 година на прага на бедността са били 1 325.9 хил. лица, или 20.6% от населението на страната, при линия на бедност средно за страната в размер на 637.92 лв. на месец на лице от домакинство. В сравнение с предходната година, размерът на линията на бедност е нараснал с 21.3%.
Необходимост от законодателни промени
Законопроектът на "Възраждане" се стреми да предложи законов механизъм, който да позволи на физическите лица да обявят несъстоятелност и да се освободят от тежестта на неплатежоспособността. Това би трябвало да бъде решение на проблема с лошите кредити посредством бърза, ефективна и оптимална по себестойност процедура.
История на законопроектите за несъстоятелност
През последните три години бяха внесени четири различни законопроекта за несъстоятелност на физическите лица. Всеки от тях беше подложен на обществени изслушвания и дебати в пленарната зала, което доведе до преосмисляне и коригиране на техните слаби страни. Законопроектът на "Възраждане" надгражда предишните разработки и взема под внимание становищата, изразени при техните обсъждания.
Основни положения на новия законопроект
Според новия законопроект, длъжник, който в продължение на повече от шест последователни месеца не е в състояние да изпълни едно или повече парични задължения към свои кредитори на обща стойност над шест минимални работни заплати, има право да обяви несъстоятелност. Държавната такса за разглеждане на молба за откриване на производство по несъстоятелност е символичната сума от 10 лв.
Процедура и компетентност на съдилищата
Производството по несъстоятелността ще се прекратява с обявяване на длъжника за неплатежоспособен, ако са изминали 18 месеца от започването му и масата на несъстоятелността е изчерпана. Компетентни съдилища по несъстоятелността ще бъдат районните съдилища, което ще облекчи длъжниците от малките населени места в страната.
Различия с предишните законопроекти
Предишните законопроекти, предложени от други политически партии, предвиждаха неплатежоспособност в продължение на 12 месеца за задължения по-големи от 24 минимални работни заплати. Законопроектът на "Възраждане" обаче се стреми да предложи по-реалистично решение, което да отговаря на нуждите на обикновения гражданин.
Обратна връзка от гражданите
Законопроектът е съобразен с потребностите на българските граждани и техните нужди. Народните представители от "Възраждане" са провели многобройни срещи с хора от най-бедните региони на страната и са включили техните предложения в законопроекта.
Водещи
-
Плашещо пророчество за 2025 в наш „Вечен календар“ от 1860 година
Тайнственото писание се пази до границата ни със Сърбия
01.01 | 18:00
-
За здраве: Смели варненци посрещнаха утрото на 1 януари в студената море (СНИМКА)
Температурата на морската вода е 8-9 градуса
01.01 | 17:40
-
Киселова: Новата година идва с наследени проблеми
01.01 | 17:00
Най-четени
-
Днес е Васильовден: Сурвакари гонят злите сили
Вижте какво се прави и кой празнува Имен ден
01.01 | 10:00
-
Честита Нова година!
01.01 | 00:01
-
Патриарх Даниил: През 2025 да се помирим с Бога
01.01 | 12:20