Гласуваха доклада на Вигенин за новия инструмент за предприсъединителна помощ 09.07 | 19:21
Документът съдържа иновативна идея за създаването на финансов резерв
Днес в Комисията по външни отношения на Европейския парламент беше гласуван докладът на Кристиан Вигенин относно предложението на Европейската Комисия (ЕК) за нов Инструмент за пред-присъединителна помощ (ИПП) за следващата многогодишна финансова рамка на ЕС за периода 2014 – 2020 г. Вотът днес даде мандат за преговори на Вигенин, който ще трябва да защити позициите на ЕП по време на т.нар. "триалог” с Комисията и Съвета през септември.
"Благодаря на колегите за оказаното доверие и подкрепа. Очаквам конструктивни и плодотворни преговори със Съвета и Комисията, в които ще направя всичко възможно да защитя интереса на ЕП и гражданите на ЕС. Убеден съм, че през следващата финансова рамка ще имаме по-добър инструмент, който ще гарантира успешната подготовка на страните за членство в ЕС”, заяви след вота Вигенин.
Приетият днес доклад е резултат от няколко месеца усилена работа по изработването на позицията на парламента. След многобройни срещи със заинтересовани страни, включително представители на ЕК, депутати, експерти и представители на неправителствени организации от страните от Западните Балкани, Комисията по външни отношения подкрепи предложенията на Вигенин, които имат за цел да идентифицират конкретни цели и проблеми, които имат нужда от финансиране, но същевременно да запазят гъвкавостта на инструмента и възможността той да бъде адаптиран към специфичните нужди и капацитет на страните-бенефициенти.
Специално внимание в приетия доклад се обръща на иновативната идея за създаването на финансов резерв, чрез който страните, които се справят най-добре с реформите, да получават допълнителни средства. Една от най-важните цели на доклада на Вигенин е повишаването на прозрачността и видимостта на ефектите от изразходваните средства, чрез предложенията Комисията да използва ясни индикатори за измерване на прогреса на страните, както и да включва оценка на ефекта от вложените средства в годишните си доклади относно напредъка на страните-кандидати към членство в ЕС.
Докладът поставя фокус върху всеобхватно икономическо и социално развитие чрез създаването на заетост, защита за най-уязвимите групи от населението, равенството между половете и други социални политики, подчертава нуждата от въвличане на гражданското общество в планирането, прилагането и мониторинга на пред-присъединителната помощ, подчертава значението на въпроса за бежанците и разселените лица, и др. С гласовете на представителите на Европейската народна партия обаче беше отхвърлено предложението на докладчика за повишаване на относителния дял от общото финансиране, предназначен за транс-гранично сътрудничество, от 3% на 7%, от което България, която граничи с 3 страни-кандидатки, също можеше да се възползва между 2014 и 2020 г.
Водещи
-
Асен Василев с критика към работата на министъра на финансите Теменужка Петкова
По думите му за последните 10 години няма забавяне на данните. „Имаме забавяне на данните за...
04.02 | 17:40
-
Премиерът: Няма да променяме данъчно-осигурителната тежест 2
Той поясни, че предложението на Министерски съвет ще бъде до 40% разходи от БВП и бюджетен...
04.02 | 17:20
-
Мъжете и жените ще се пенсионират на еднаква възраст
Друга мярка предвижда осъвременяване на пенсиите за трудова дейност, както и пенсиите,...
04.02 | 17:00
Най-четени
-
Жена намушка с нож няколко души в София
Инцидентът е станал малко преди 8:30 часа тази сутрин.
04.02 | 09:45
-
Тръмп предприе решителни действия спрямо социалната мрежа TikTok
Вашингтон настоява за прехвърляне на собствеността в американски ръце, за да гарантира...
04.02 | 09:30
-
На фона на грипната епидемия в части от страната, някои общини обявиха 6 и 7 февруари за неучебни дни
Министърът на образованието Красимир Вълчев пък съобщи, че към деня за междусрочна ваканция...
04.02 | 14:45