„ Десните“ поискаха смяна на един от синдиците на КТБ 24.04 | 14:54

Като причина посочиха принадлежността му към бившата ДС

От iNews.bg

Коалиция "Десните" поиска единият от синдиците на Корпоративна търговска банка (КТБ) Росен Ангелчев да бъде освободен. Като мотив те посочиха принадлежността към бившата държавна сигурност, обявена от Комисията по досиетата на 21 април. Според тях Ангелчев трябва да бъде заменен от експерт с безупречна публична репутация.

"Абсолютно неприемливо за обществото е лицата, които ще осребряват имуществото на фалиралата банка да са зависими от фактори и сили, свързани с бившите комунистически служби на България, които през всичките години на прехода доказаха, че не само не защитават националните интереси на държавата, но реално през цялото време са работили срещу тях в полза на тясно-групови икономически интереси, включително и в полза на чужди и враждебни на страната", заявяват от Коалиция "Десните" в своя позиция.

В писмото си те посочват, че кризата в КТБ е резултат от действията на бившата комунистическа номенклатура в симбиоза с високопоставени служители на тоталитарната Държавна сигурност и "техните протежета да овладеят материалните активи на България, като по този начин доведат до край заложения още в началото на прехода план за превръщане на политическата власт на БКП в икономическа и оттам отново в политическа чрез финансова зависимост и корупционни практики".

Според "Десните" основен механизъм в този план се явяват бившите агенти на ДС, които чрез своята зависимост от тайните служби са готови да изпълняват безпрекословно поставените им задачи, които задачи нямат нищо общо с интересите на обществото и държавата.

Те посочват още, че назначаването на лицето Росен Иванов Ангелчев за постоянен синдик в КТБ, въпреки че само ден преди това той е бил обявен като сътрудник на ДС, говори единствено, че управляващата коалиция не само няма намерение да защити интересите на държавата и на Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ) като най-голям кредитор на фалиралата банка, но де факто признава своята зависимост от бившата Държавна сигурност.

"С този акт управляващото мнозинство в лицето на ГЕРБ, РБ, АБВ и ПФ и с подкрепата на ДПС признава, че е политически зависимо от т.нар. задкулисие в България и че всякакви приказки и обещания за борба с мафията са само кухи фрази за наивни избиратели. Не може политически сили, които непрекъснато се разграничават от мафията и обявяват своето намерение да се борят с нея всеки път, когато това намерение е подложено на проверка да действат точно по противоположния начин на обещаното и заявено преди това", смятат "Десните".

Според тях случаят КТБ е важен не само от гледна точка на необходимостта от възтържествуване на правото, но и от гледна точка на сериозния материален интерес, който държавата има в този казус и който е важен за финансовата и макроикономическата стабилност на страната.

Те подчертават, че държавата е вложила огромен ресурс за изплащане на гарантираните депозити в банката в размер на 3,6 млрд. лв., като част от този ресурс в размер на 1,5 млрд. лв. увеличили държавния дълг на страната.

"Начинът, по който се разви делото за обявяване на банката в несъстоятелност и датата 6 ноември 2014 г., на която съдът обяви нейния фалит, поставят много сериозно въпроса за правилното управление и събиране на масата на несъстоятелността на фалиралата банка. Имайки предвид зависимостите в съдебната система, които непрекъснато се огласяват в публичното пространство и непрозрачността, по която синдиците в банката оперират, вероятността определени депозанти да бъдат облагодетелствани за сметка на държавните интереси е изключително сериозна. Няма как в тази ситуация решението на ФГВБ в съгласие с управляващото мнозинство да назначи лице, свързано с тоталитарната Държавна сигурност да се приема безкритично", посочват те.

Според тях КТБ има и чисто политически измерения в следствие на факта, че нейният най-голям разцвет беше постигнат по времето на управлението на ГЕРБ след 2009 г.

"Всъщност основната причина за провала на правителството на БСП и предателството на ДПС, което в крайна сметка позволи на ГЕРБ да дойде на власт за втори път е именно постигнатата договореност между тези две партии за начина, по който ще бъде процедирано с КТБ. Това се потвърждава от действията на представителите на двете партии на срещата при президента в края на юни 2014 г., когато са настоявали за обявяване на банкова ваканция, както и от заеманите от тях позиции и еднопосочното им гласуване в парламентарните комисии и в парламента по въпросите, свързани с темата КТБ", се казва в позицията.

Водещи

Най-четени