"Златната" телена ограда по границата глътна още 20 млн. лв. Не е за вярване колко струва! 19.10 | 13:19
Временното съоръжение за възпиране на мигрантите, идващи от Турция, се превърна в инфраструктурна бездънна яма за държавни пари, а краят му така и не се вижда

Временната бетонно-телена ограда по границата ни с Турция се превърна в бездънна яма за наливане на държавни пари. Средствата за него вече гонят внушителната сума от 100 млн. лв., което на практика я превръща в инфраструктурно съоръжение, макар и временна цел.
Днес правителството одобри пореден транш от 20 млн. лв. за ограда срещу мигрантите по българо-турската граница. Допълнителният разход от бюджета на Министерския съвет бе гласуван на редовното заседание на кабинета. Парите се предоставят на областните администрации в Бургас, Ямбол и Хасково, на чиято територия са участъците, където ще бъде издигната оградата, съобщиха от правителствената пресслужба.
В мотивите към решението се посочва, че съоръжението е от изключително значение за противодействие на нарастващия през последните години миграционен натиск по българо-турската граница и цели опазване на държавната граница и овладяване на бежанската вълна.
Последните траншове в милиони лева за възпиращата вълната гранична ограда бяха отпуснати през май и юни. Така сметката за временното съоръжение нарасна до внушителните 100 млн. лв., пресметна Медиапуул.
Оградата по границата с Турция се строи без обществени поръчки, след като депутатите приеха специални промени в Закона за обществените поръчки, позволяващи заобикаляне на търговете. Мотивът е спешността на съоръжението, чието изграждане се точи над две години.
Миграционният натиск обаче така и не ескалира. Вече няколко крайни срока за завършване на съоръжението не бяха спазени. Първоначалният план беше то да е готово още март. Последно на 1 септември премиерът Бойко Борисов съобщи, че трябва да бъдат изградени още 8 километра, което можело да стане в рамките на седмица.
По времето на правителството на Пламен Орешарски бяха построени първите 30 километра на чувствително по-ниски цени. Тогава обаче проектът се движеше от военните. От БСП на няколко пъти вече поискаха обяснения около проекта и заподозряха нередности. Управляващите твърдят, че оскъпяването се дължи на трудния терен и строителството на прилежащата инфраструктура.
Общата дължина на оградата е 133 км - 33 км при Хасково, 35 км в Ямболска област и 64 км в Бургаско, припомня Медиапуул.
В сряда правителството одобри и промени в постановлението, с което е одобрено финансирането на проекти, свързани с неотложни мерки за 2016 г. за присъединяването на страната ни към Шенгенското пространство. Така ще бъдат пренасочени малко над 400 000 лв. за спешни ремонти на гранични пунктове и поддръжка на мобилни и рентгенови устройства, доставка на комуникационна техника и други.
Водещи
-
Малките и средни предприятия ще спечелят най-много от влизането ни в еврозоната
Това коментира министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов
08.07 | 20:40
-
Нов протест за запазване на българския лев се провежда в столицата
Демонстрацията е подкрепена от партиите "Възраждане", МЕЧ и "Величие"
08.07 | 20:20
-
Асен Василев: Акцията на Антикорупционната комисия в община Варна е политическа атака
Според него зад нея стои Делян Пеевски и кръгът около него
08.07 | 20:00
Най-четени
-
И ЕП гласува ЗА влизането ни в еврозоната (ОБНОВЕНА)
Финалното решение ще вземат финансовите министри на 27-те държави членки на ЕС в Брюксел след...
08.07 | 13:31
-
Протест срещу въвеждането на еврото (ОБНОВЕНА)
08.07 | 14:00
-
Христо Петров: Всеки вика „Махам се", къде се махаш – в еврозоната се махаш
По думите на Петров, "добро ще има направя, ако поне аз им спестя мащабния икономически анализ...
08.07 | 11:30
-
България, добре дошла в еврозоната!, гласи надписът на близо 30-метров транспарант, поставен на сградата "Шарльоман" на Европейската комисия в Брюксел
Сградата "Шарльоман" е първата от комплекса сгради в Брюксел, издигнати за нуждите на...
08.07 | 11:44