"Козлодуй" имал и социална функция 20.02 | 16:23

Централата можела да продава у нас възможно най-евтиния ток

От Христина Рафаилова

Нямало нищо по-естествено от това АЕЦ "Козлодуй" да си влезе в социалните функции и да продава най-евтиния възможен ток у нас. Това заяви шефът на централата Валентин Николов пред БНР по повод протестите срещу високите сметки за електричество.

Едно от исканията на демонстрантите е именно енергията, произвеждана от "Козлодуй", да се продава в България за сметка на този от частните централи. Преди ден премиерът заяви, че токът ще поевтинее с 8 на сто именно чрез увеличението на дела на "Козлодуй" в енергийния микс.

"Няма нищо по-естествено, когато виждаме напрежението, което пораждат сметките за ток, и когато централата е построена с хляба и залъка на всеки един от нас, тя да влезе в своите социални функции и наистина да даде най-евтиния ток, възможен в страната, и да покрие по-голяма част от енергийния микс, коментира Николов

Според Николов намалението на тока с 8 на сто ще стане, ако делът на централата в енергийния микс може да се увеличи до 85 на сто.

Той добави, че 60 на сто от електричеството в момента отива за регулирания пазар, както се продава за 44 лева за киловатчаса. Другите 40 % се пласират на свободни цени и за износ. 

Водещи

Най-четени