28 засечени "локали" от началото на годината в София 07.05 | 17:15

Органите на реда посочиха, че по 24 от тях има задържани

От iNews

От началото на годината Столична дирекция на полицията е установила 28 случая на т.нар. локали - групи от лица, облечени в черни дрехи, част от тях с маски и ножове, палки и спрейове, които се разхождат в центъра на София - по-конкретно около Народния театър, градинката "Кристал” и фонтаните на НДК. Става дума за лица от 14 до 19-годишна възраст, които понякога нападат предимно момчета на същата възраст в тъмната част на денонощието.Това заяви директорът на СДВР Любомир Николов.

Той посочи, че по тези случаи има задържани 24 лица, образувани са досъдебни производства, когато Законът позволява. И поясни, че за всичките установени малолетни и непълнолетни лица, спрямо които не може да се образува досъдебно производство, съвместно със Столична община, Детска педагогическа стая и други институции, намират начин за превъзпитанието им.

Той акцентира, че лицата, които участват в такива групи са на добре осигурени родители, за което говори марковото облекло.

"В много малък процент от тези случаи става въпрос за тежко криминално престъпление. По-скоро нанасят леки телесни повреди на пострадалите или отнемат някаква незначителна сума пари от тях”, каза още Николов.

Той посочи още, че родителите по принцип също подлежат на санкции. И апелира да наблюдават децата си и да следят стриктно за времето на прибирането им у дома.

По случая с побоя на младеж на метростанция "Горна баня”, той обясни, че не могат да бъдат установени извършителите. И подчерта, че са сезирали "Метрополитен” за изграждането на система за видеонаблюдение.

Началникът на Първо Районно управление в София Иво Захариев каза, че "столицата е сигурно място, това че има инциденти, не означава, че е хронично и има тенденция”.

Той посочи, че действията на "локалите" не се извършват с цел имотна облага, а за утвърждаване в съответните групи, на които са членове. И допълни, че сред тях има различни категории лица, сред които и фенове на футболни отбори.

Захариев даде и повече информация по конкретния случай с нападението в градинката пред Народния театър. В 4 ч. сутринта на 6 май е извършен опит за грабеж в района на градинката на Народния театър в столицата. Четирима младежи са нападнати от друга група младежи, като атаката е извършена с изключителна дързост и цинизъм, въпреки че районът е осветен и има много камери. Един от нападателите е извадил нож, отправил е заплаха, а друго лице е нанесло удар в областта на главата на една от жертвите. Сигналът към полицията е подаден от случайни граждани. Трима от атакуващите са задържани. Четвъртият извършител е избягал, но по-късно е задържан. Той е непълнолетен, регистриран е в полицията за множество такива деяния. Повдигнати са му обвинения и е с мярка "задържане под стража”.

От Министерството на образованието и науката изпратиха позиция във връзка с "локалите"

"Към този момент в МОН не са постъпвали сигнали от Регионалните управления на образованието и от граждани за групи, определяни като "локали". В случай на такива Министерството има готовност съдейства както на училищата и учениците, така и на правораздавателните органи. В партньорство с други министерства и организации МОН целенасочено работи за постигане на сигурна среда за децата и учениците, като средство за превенция на насилието и тормоза в училище. 

Предприели сме стъпки за осигуряване на все повече възможности за назначаване на психолози и педагогически съветници в образователните институции. Тази политика дава своите резултати, като вследствие от нея броят на назначените психолози и педагогически съветници в детските градини и училищата непрекъснато се увеличава – към момента са назначени психолози – 1603 психолози и 778 педагогически съветници. (Към учебната 2022/2023 психолозите са били 1380).  

За първа година се реализира и Национална програма "Без агресия за сигурна образователна среда", насочена към създаване на сигурна училищна среда като цялостен подход за подобряване на взаимоотношенията в училище и постигане на психично благополучие при децата и учениците. По модулите от програмата ще бъдат включени 2803 деца от детски градини, 320 учители и 2550 родители, както и 13 606 ученици, 1350 учители и 5900 родители. Дейностите по тази програма в голяма степен са насочени към работа с ученици и родители за превенция на агресивно поведение, на зависимости и на други негативни явления с цел повишаване информираността на учениците и родителите и създаване на позитивна образователна среда.  Министерството на образованието и науката планира да въведе и модул 3 в Националната програма "Без агресия за сигурна образователна среда" , свързан с развиване на социално емоционалното учене при учениците от I-IV клас."

 

Най-четени