28 млн. ще струва системата за е-винетките, ако само АПИ ги продава 05.02 | 13:14
В ЕС доставчиците на услуги получават възнаграждение в размер от 5,6 до 8%, казва Олег Асенов

Инвестиция в размер на около 28 млн. лева е необходима, ако Агенция "Пътна инфраструктура" сама трябва да развие мрежа от 4000 точки за продажба на електронни винетки. Във всеки един пункт е необходима инвестиция от около 7 хил. лева. Това обясни проф. Олег Асенов, началник отдел "Управление на информационните системи и инфраструктура" към "Национално тол управление" пред Нова ТВ. По думите му, за да може един готов търговски обект да бъде свързан, трябва да се развие външна структура за продажба, която не е в проекта на АПИ. Тази външна структура предполага развитието на собствен търговски бек-офис - софтуер, който да свърже системата на АПИ с тези обекти.
Всяка една фирма, която отговаря на Общите условия, които са публикувани на сайта на пътната агенция, може да кандидатства за наш партньор, процесът е отворен за други кандидати, коментира Олег Асенов. Всяка външна търговска система, която иска да се свърже към нашия интерфейс, трябва да инвестира средства и да развие отвореността на системата. Продажбата на електронни винетки не може да се сравнява с електронен магазин. Тук говорим за система за придобиване на права за ползване на пътната мрежа. "7% отиват за търговска реализация, която не е само в посредника, а и за търговско опериране. Отиват и за изграждане на допълнителната инфраструктура, която е необходима, за да се реализира това търговско опериране", обяви Асенов. Консултантът на АПИ Световна банка е дал препоръка процента, който доставчика получава да е в границите до 7 %.
Проф. Асенов посочи, че в разработения бизнес модел на АПИ има три канала за продажби на е-винетки, които в момента се развиват. Единият канал, това са пунктове за обслужване изцяло на АПИ, които по закон ние трябва да развиваме и сме развили на ключови места – входните точки на граничните контролно-пропускателни пунктове и Областните пътни управления. Вторият канал за продажба е така нареченото съвместно опериране, при което всеки един от тези директни партньори е необходимо да направи инвестиция. АПИ предоставя оборудване, но се налага и допълнителна инвестиция от партньора, която е в размер на около 4500 лв.
В страни от ЕС, където има въведена тол система, по същия начин услугите по опериране на пунктовете за продажба са предоставени на доставчици. Тези доставчици получават възнаграждение в размер от 5,6 до 8 %. Като във Франция и Белгия този процент е в горната граница.
От 17 декември, когато стартира продажбата на електронни винетки до момента са продадени 1 млн. 247 хил. винетки, като в периода от 17 до 31 декември се продаваха и хартиени стикери. С около 500 хиляди повече са продадените винетки спрямо 17.12.2017 г.- 31.01.2018 г.
Водещи
-
Рекорден брой ваксинирани срещу COVID-19 за ден у нас
21 306-има българи са били имунизирани към 18:30 ч. днес, похвали се Ангелов
22.04 | 20:00
-
Премиер и вицетата му на отчет в парламента всеки месец
Най-висшите ръководители на правителството ще отговарят на въпросите на депутатите всеки първи...
22.04 | 19:58
-
Стрелецът от Манастирище е бил с психическо заболяване
Досега убиецът не е имал други криминални прояви
22.04 | 19:48
-
Готови сме да приемем украинският президент по всяко време, каза руският лидер
Президентът на Русия Владимир Путин прие предложението на украинския си колега Володимир...
22.04 | 19:34
Най-четени
-
Страшен скандал в НС - Нинова скочи с обвинения към Йордан Цонев за "концесии на едни плажове"
Нинова обвини от трибуната Цонев, че нагло и пред много свидетели в пленарната зала я е карал...
22.04 | 10:35
-
Един от най-богатите българи - Ивайло Пенчев, се оплака, че са му свили скандално Ламборгинито
В началото на пандемията миналата година той се прочу, след като пробва да дари апаратура на...
22.04 | 07:30
-
Генерал Мутафчийски изнесе тревожни данни
"Онзи ден в Англия имаше само 4 починали, а ние имахме над 200. Те имат няколко десетки...
22.04 | 12:00
-
Турчин побесня от ревност и уби с 3 куршума българка в столицата на изселниците - Бурса
Родената в Кърджалийско Айгюл и съпругът й Мехмед, на 38 години, били в развод. Мъжът...
22.04 | 09:20