9-годишен стана най-младият българин, заслужил членство в Менса 13.12 | 14:00
Сава намира теста на MEНСА за лесен и смята, че всеки може да се справи. Той е положил тест за деца на 10-14 години. Показал резултат 99 персентила и получил покана за членство в клуба

В ОУ "Проф. Иван Батаклиев" в Пазарджик учи най-младият българин, заслужил членство в МЕНСА. Той е част от еднопроцентовия мозъчен елит на планетата, похвалиха се от учебното заведение.
Деветгодишният Сава Троански от 3 "б" клас има повече от 50 златни медала по математика и наука, спечелени на български и международни състезания. Говори свободно руски и английски език, програмира в PYTHON. Интересува се от... всичко. Играе с удоволствие шах и компютърни игри с приятелите си. Не посещава и никога не е посещавал извънучилищни форми за допълнителна подготовка.
Сава намира теста на MEНСА за лесен и смята, че всеки може да се справи. Той е положил тест за деца на 10-14 години. Показал резултат 99 персентила и получил покана за членство в клуба, пише Offnews.bg.
МЕНСА е най-старата международна организация на хората с висок коефициент на интелигентност (IQ). В нея членуват хора от различни възрасти от почти 100 държави по целия свят. Тя обединява онзи 1% от човечеството, които заемат горния край на кривата – с IQ 98 и 99 персентила. Персентил е мярката, която измерва процентното съотношение между надвишилите 148 т. и останалите. Когато си събрал над 148 т., се казва, че имаш 98 персентила, т.е. ти си сред двата процента най-умни в света. Съвсем малко са тези, които са с 99 персентила интелигентност. Стойност 100 персентила не съществува, тъй като интелигентността е безкрайна величина. Тези 99 персентила са еднопроцентовият мозъчен елит на планетата. Създателите на MENSA предвиждали първоначално да обединят единствено тях. Оказало се, че такива хора се намират толкова рядко, че снижили изискванията с един персентил.
Водещи
-
МОН публикува верните отговори от НВО по математика за 7 клас
Резултатите от националните външни оценявания след 7. клас ще бъдат обявени до 1 юли...
20.06 | 15:45
-
Жечо Станков: ТЕЦ „Марица Изток 3“ няма да бъде затворен
"Няма да допуснем ТЕЦ "КонтурГлобал Марица Изток 3" да спре работа", заяви министърът на...
20.06 | 15:30
-
Само за периода 29 май до 01 юни 2025 г. КЗП е извършила над 500 броя инспекции на територията на страната в различни обекти
Министър Дилов: Осъществяваме превантивен контрол на търговски обекти по отношение...
20.06 | 15:15
-
В Гърция предупреждават туристите да си пазят личните вещи заради активизирали се банди от джебчии
Гръцката полиция съобщава, че има ръст на случаите на обири на туристите
20.06 | 15:00
Най-четени
-
Даниел Митов обяви какъв е планът на МВР за въвеждането на еврото у нас по време на Национална дискусия
Той включва съвкупност от дейности за защита на финансовата система и обществото в периода на...
20.06 | 10:45
-
Левон Хампарцумян: Предлагам като свърши тази история с еврото, данъчните да започнат да си гледат работата
Пазарът се саморегулира
20.06 | 11:30
-
НАП съобщиха, че само за периода между 3-17 юни някои стоки, например млечните продукти, са поскъпнали с между 5 и 25%. 2
Цената в магазина зависи и от качество и други фактори.
20.06 | 11:00