Вдъхновени от мухите 19.06 | 12:29
Учени използваха знанията си за насекомите, за да създадат нови безжични сензорни мрежи
![Вдъхновени от мухите](http://inews.bg/pictures/189583_1004.jpg)
Изследователи от Monash University са използвали интелигентността на насекомите за разработването на нови безжични сензорни мрежи, които могат да трансформират начина, по който следим промените в околната среда, в сградите и инфраструктурата или в здравето на пациентите, съобщава physorg.com.
По думите на д-р Асад Кан, старши преподавател във Факултета по информационни технологии към университета, всичко започнало с проучване на плодовите мушици.
"Когато става въпрос за енергийна ефективност, плодовите мушици могат да ни научат много", коментира д-р Кан. "Мозъкът на плодовата мушица консумира само няколко вата енергия и все пак е в състояние да интегрира сензорна информация, да осъществи полет, както и да контролира поведението в обстановка, в която е сложно да оцелееш."
Според учените конвенционалните компютри изобщо не са толкова ефективни. Средно един компютърен сензор консумира около един миливат енергия, което е около хиляда пъти повече от тази, която използва плодовата мушица.
Използвайки процес, известен като "био-вдъхновени компютри", изследователският екип е изучил ефективността и интелигентността на биологичните системи, като е съсредоточил усилията си върху проучване на функциите на мозъка на плодовата муха. Това му помогнало да разработи новите безжични сензорни мрежи (WSN).
Обикновено безжичните сензорни мрежи се състоят от датици, които варират от няколко до няколко хиляди. Те регистрират промените в следствие на физически стимъли като светлина, температура и звук. Информацията от датчиците се обработва на възли, които след това изпращат или получават данни от "мозъка", централния компютър, който контролира мрежата.
"Безжичните сензорни мрежи са изключително важни и широко използвани за наблюдение на здравето на пациентите, замърсяването на въздуха, както и при системи за ранно откриване на горски пожари", добавя д-р Кан.
Учените твърдят, че пчелите и плодовите мушици получават и обработват един и същ вид сетивна информация, каквата се предава от безжичните сензорни мрежи. Ето защо екипът изследователи се учи от тях как да прилага тези функции и да проектира много по-мощни и ефективни компютърни мрежи.
Според д-р Кан откритието на тази нова технология може да доведе до трайни последици и да стане причина за създаването на много по-големи достъпни онлайн мрежи.
Водещи
-
Правителството отлага със седмица представянето на проектобюджетите
Новият срок е 21 февруари
13.02 | 20:00
-
Паника от евентуално цунами в Турция
Преди дни Егейско море се отдръпна навътре, оголвайки суша, обмислят евакуация
13.02 | 19:30
Най-четени
-
Мъж беше нападнат до НДК, задържаните са криминално проявени (ОБНОВЕНА)
Все още се изяснява какъв е поводът за агресията
13.02 | 15:00
-
Столична община мобилизира 75 снегопочистващи машини за справяне със зимната обстановка в столицата
Специален режим на Витоша
13.02 | 08:54
-
Борисов: Ние сме за пазарна икономика, пазарът определя цените, всеки има да прави бойкоти, каквито иска
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира пред медиите бойкота на хранителните вериги днес.
13.02 | 10:30
-
Журналистът коментира първия контакт между Тръмп и Путин
"След първия официален разговор на Тръмп с Путин пред Украйна се очертаха три основни...
13.02 | 10:45