Връщаме стрелките назад на 27 октомври 09.10 | 09:49
Допълнителен час за размисъл: Смяната на времето съвпада с изборите
В нощта на 26 срещу 27 октомври, когато часовникът удари 4:00 часа, стрелките ще се върнат с час назад, бележейки преминаването към зимно часово време. Това ще съвпадне с изборния ден, давайки на гласоподавателите допълнителен час за размисъл или почивка.
Преходът към зимно време ще донесе промени в ежедневието на българите. Сутрините и вечерите ще станат по-тъмни, създавайки усещане за по-кратък ден. Въпреки това, мнозина ще се радват на допълнителния час сън, който тази промяна носи.
Модерните технологии значително улесняват този процес. Смартфони, таблети и компютри автоматично ще актуализират часа си, спестявайки на потребителите грижата да го правят ръчно.
История на часовото време
Практиката за смяна на времето има дълга история в Европа, датираща от 1916 година. България се присъединява към тази традиция значително по-късно - през 1979 година. С постановление от 1997 година е определено лятното часово време да влиза в сила от 3:00 часа сутринта в последната неделя на месец март.
Интересен факт е, че идеята за смяна на времето първоначално е предложена от Бенджамин Франклин. През 1784 година той изпраща писмо до редактор на "Парижки журнал", в което предлага на жителите на Париж да променят своя режим, ставайки и лягайки си по-рано.
Практическото приложение на тази идея обаче идва много по-късно. Германското правителство първо въвежда тази практика по време на Първата световна война, в периода от 30 април до 1 октомври 1916 година. Мотивът зад това решение е бил спестяването на гориво в трудните военни условия.
Великобритания бързо последва примера на Германия, въвеждайки лятно часово време от 21 май до 1 октомври същата година. Съединените американски щати се присъединяват към тази практика през 1918 година.
Бъдещето на смяната на времето
Въпреки дългогодишната традиция, бъдещето на тази практика остава несигурно. През 2019 година членовете на Европейския съюз гласуваха за премахването на смяната на времето във всички държави членки. Оттогава периодично се появяват съобщения, че всяка смяна на лятното или зимното часово време може да бъде последна.
Въпреки това, за да се осъществи окончателното премахване на тази практика, е необходимо всички държави от Европейския съюз да постигнат съгласие и да хармонизират своя избор. Този процес се оказва по-сложен и продължителен от първоначално очакваното.
Докато дебатите за бъдещето на смяната на часовото време продължават, българите, както и останалите европейци, ще продължат да следват установената практика. Така на 27 октомври, независимо дали ще са на път за избирателните секции или ще си останат вкъщи, гражданите ще се възползват от допълнителния час, който зимното часово време им предоставя.
Водещи
-
Горещи данни за БВП. Столицата на върха, Стара Загора мина Варна
Според изследването делът на София за брутния вътрешен продукт на страната леко е спаднал,...
14.11 | 15:45
Най-четени
-
Лена Бориславова обясни трудно ли ще се състави кабинет
ГЕРБ-СДС официално отказаха да ни поканят докато не си изберат с някой друг председател на...
14.11 | 11:15
-
Задават се нови валежи от дъжд и сняг
Очакват се до 25-30 см в планините и временни ограничения по приходите в Стара планина
14.11 | 08:00
-
Кирил Петков: „Ново начало“ купиха десетки хиляди гласа на изборите
Кирил Петков от ПП с пост във фейсбук за политическата криза:
14.11 | 12:15
-
Над 200 пъти по-скъп ток в България спрямо Финландия
За сравнение, в съседна Гърция цената е 217.21 евро за мегаватчас, в Сърбия - 280.95 евро за...
14.11 | 09:30