ГЕРБ внесе законопроекта за мажоритарния вот 19.04 | 18:22

ГЕРБ изтъкват, че мажоритарната система ще издига личности с високи нравствени и професионални качества

От iNews.bg

От партия ГЕРБ внесоха законопроекта за мажоритарния вот. 

В мотивите към Законопроекта за изменение и допълнение на Изборния кодекс от ГЕРБ изтъкват, че мажоритарната система ще издига личности, които притежават високи професионални и нравствени качества. Мажоритарният вот ще дава възможност и за търсене на лична отговорност от кандидатите, ако не изпълнят своите обещания пред избирателите. 

От ГЕРБ мотивират инициативата си с проведения през 2016 година референдум, познат като "референдума на Слави", в който един от въпросите беше свързан именно с мажоритарните избори. 

Ето какво предлагат още от партията на Бойко Борисов: 

- Изборите да се произвеждат по мажоритарна изборна система с регистрирани в ендомандатни изборни райони с приблизително еднакъв брой население според актуализираните данни от НСИ.

- Територията на страната да се раздели на 234 едномандатни изборни района с приблизително еднакъв брой население и 6 едномандатни изборни района извън страната, като наименованията, границите и номерацията на многомандатните и едномандатните изборни райони се определят от президента не по-късно от 56 дни преди изборния ден.

- Всички 240 кандидати за народни представители ще могат да бъдат предлагани за регистриране само от една партия, коалиция или инициативен комитет и само в един едномандатен изборен район.

- Мажоритарен кандидат, издигнат от една партия, коалиция или инициативен комитет, не може да бъде включен в кандидатска листа на друга партия или коалиция или издигнат от друг инициативен комитет.

- При мажоритарната система с абсолютно мнозинство, избраният кандидат трябва да получи повече от половината от всички действителни гласове, за да бъде избран.

- При мажоритарен избор с два тура, ако на първото гласуване никой от кандидатите не е получил абсолютно мнозинство, се провежда втори тур, на който се допускат двамата кандидати с най-много гласове на първия тур.

Законопроектът предвижда в едномесечен срок преди произвеждането на първите избори за народни представители по мажоритарната изборна система българите в чужбина да могат да подават заявление за активна регистрация за гласуване извън страната. То ще се осъществява чрез интернет страницата на ЦИК.

В заявлението избирателят ще вписва на български език имената си по паспорт, военна карта или лична карта, ЕГН и постоянния си адрес в България. По този начин независимите кандидати, които не могат да намерят партийна подкрепа, но имат значителна регионална подкрепа могат да получат по-голям шанс за мандат.

От ГЕРБ смятат, че мажоритарните избори ще улеснят значително създаването на парламентарни мнозинства, а оттам и на еднопартийни мнозинства, заради по-малкия брой партии и формирането на стабилни двупартийни системи.

Припомняме, че темата за мажоритарния вот предизвика сериозна полемика през последните седмици, тъй като именно от партията на Слави се дистанцираха от идеята, макар първоначално именно той да постави въпроса през 2016 година. На този етап от ИТН коментират, че мажоритарният вот не е приоритет в момента. 

Водещи

Най-четени