Арх. Здравков: София ще стане град на пешеходците 18.05 | 17:37
Градската среда в столицата е била насочена само за автомобилите, призна главният архитект

"София трябва да е град на хората, а не на автомобилите. Необходими са качествени пешеходни маршрути, които да свържат парковете и площадните пространства в града, а историческият център да стане територия за спокойни разходки". Това обеща да направи новият главен архитект на София Здравко Здравков.
"Най-тежкият проблем за мен като гражданин на София е отношението към пешеходците, тъй като средата, която сме създали ние архитектите е изцяло насочена към автомобилите. Имаме прекрасни улици, които осигуряват пропускливост на автомобилите, но придвижването на пешеходците от една точка до градския парк и от вкъщи до някоя станция на метрото не сме го обследвали като качествени и обстойни маршрути", призна архитектът в интервю за БНТ. И даде пример с бул. "Витоша", който се е изпълнил с народ, откакто е превърнат в пешеходна зона.
Според него туристите трябва да бъдат оставени необезпокоявано да разглеждат историческото наследство в центъра на града. В същото време трябва да се поддържат и експонират фасадите в историческия център, включително на сградите от комунистическата архитектура, обясни той. И се зарече центърът постепенно ще бъде разтоварен от автомобили, като преди това трябва да се изградят градските рингове и буферните паркинги в периферията.
Здравков гарантира, че общината ще има грижата да изготви цялостни планове, за да могат собствениците на сградите, носещи белезите на културно-историческото наследство, да бъдат наясно с визията и начина, по който ще изглеждат улиците в историческия център.
"Възнамерявам да изготвим цялостни планове, за да регламентираме цветовите решения, начина на осветление, да дефинираме настилките, елементите на градското обзавеждане, за да можем да постигнем една по-хармонична среда. Иска ми се да създадем една последователност от паркове, площадни пространства, които са навързани в обща група и обвързани с качествени пешеходни маршрути", посочи още главният архитект.
Друга част от програмата му е облагородяването на презастроените квартали.
Водещи
-
Важна новина за сметките
"Топлофикация София“ започна изготвянето на oбщите фактури за топлинна енергия въз основа на...
15.07 | 11:45
-
Обществената поръчка за десет нови автобуса до Витоша е провалена
Явили са се двама участници, като единият е бил отстранен по формални причини
15.07 | 11:15
-
Общо 190 пожара са потушени през изминалото денонощие в страната
Втори инцидент в Монтана
15.07 | 10:59
-
Мъжът почина от вътрешноболнична инфекция след операция в "Александровска болница"
Забавена проверка
15.07 | 10:48
Най-четени
-
На 15 юли, имен ден празнуват всички, които носят имената Владимир, Владимира, Влади
Значението на името
15.07 | 09:15
-
Кметът на Община Белоградчик Боян Минков обяви бедствено положение
Кметът на общината следва да уведоми населението в засегнатия район с цел предотвратяване на...
15.07 | 09:45
-
Валежи от дъжд в Западна България
Дневните температури ще се понижат и ще са между 32-35°C. В Дунавската равнина и Сандански -...
15.07 | 08:00
-
Украинският президент благодари на американския лидер за готовността да подкрепи защитата на украинския народ
Ултиматум към Москва
15.07 | 09:13