Генерал Тошево: как Кьовеши подхвана корупцията в България 13.08 | 14:00
Кметът на Генерал Тошево Валентин Димитров бе обвинен от Европейската прокуратура по подозрение в измама с евросредства. Нима такива неща са се случвали само в Генерал Тошево?

Кметът на Генерал Тошево Валентин Димитров беше арестуван по искане на Европейската прокуратура. Повдигнато му е обвинение за попълване на документи с невярно съдържание, както съобщи БНТ. Според прокуратурата той е замесен в измама със субсидии по проект за повишаването на енергийната ефективност на жилищни сгради. Димитров беше освободен от ареста в четвъртък срещу парична гаранция от 10 000 лв.
Новината за ареста на кмета от БСП обаче ни най-малко не смути лидерката на социалистите Корнелия Нинова. Тя не само определи задържането на Димитров като "политическа поръчка", а заяви, че партията остава зад Димитров, който ще бъде издигнат за трети кметски мандат.
Както се казва: "Мы своих не бросаем!"
Какъв обаче е интересът на ръководителката на Европейската прокуратура Лаура Кьовеши да погне БСП? На този въпрос г-жа Нинова и местните партийни функционери, които също застанаха зад кмета, нямат отговор.
Да, местните избори са само след два месеца и половина. Таймингът на ареста на Димитров - буквално часове преди да бъде обявена кандидатурата му, както и публичното му задържане в кметството пораждат въпроси. Вярно е също, че всеки е невинен до доказването на противното. Нека дори допуснем, че офисът на Кьовеши е бил подведен от източници в България. Но нима Димитров, ако е виновен, е единственият кмет или общински съветник в България, а и в ЕС изобщо, който се е изкушил да бръкне в кацата с меда? Доколкото ми е известно, това е първото обвинение срещу кмет, което европейската прокуратура отправя от своето създаване през 2017 насам.
Нима такива неща са се случвали само в Генерал Тошево? Ами другите представители на политическия елит - нима всички те са чисти като детски сълзи? А легендарните далавери със земеделските субсидии? Ами тези с парите от Брюксел за инфраструктура? А лидерът хидроинженер? А къщата в Барселона?
Какво трябваше да направи БСП
Най-вероятно преди Европейската прокуратура да "номинира" Димитров за най-корумпиран кмет в България (а може би и в Европа), тя със сигурност е събрала и проверила много внимателно и педантично фактите. Ще се изненадам, ако се окаже, че г-жа Кьовеши не си е написала домашното.
Отговорно решение в случая би било БСП да се дистанцират от Димитров докато съдът се произнесе окончателно по обвиненията срещу него. Това е политически зрялото поведение.
А ако Димитров бъде осъден с влязла в сила присъда, Нинова и местната организация на БСП в Генерал Тошево ще подадат ли оставки?
Автор: Петър Чолаков
Източник: Дойче веле
Водещи
-
Радостин Василев: Костадинов може да управлява България само и единствено с ГЕРБ
Според него още в първия ден на този парламент е имало мнозинство срещу Пеевски и Борисов
18.06 | 20:45
-
Виждали ли сте го? Полицията в София издирва 16-годишно момче
Емил Антонов е напуснал дома си на 12 юни около 9:30 часа и оттогава е в неизвестност
18.06 | 20:30
-
Проф. Михайлова: Президентът не е само обединител, но и политически активно лице
Важно е действащите политици да намерят път първо към себе си, после и към хората, отбеляза тя
18.06 | 20:00
Най-четени
-
Радев отвърна на Борисов: Твърдението му е цинично и невярно
Според Борисов заради президента българите, евакуирани от Израел, са върнати у нас с...
18.06 | 13:40
-
София: При санитарен минимум 80 спешни екипа, ние имаме 10-12
„На дневното дежурство в този ден са били 10 линейки и на нощното са били 10 линейки“, каза...
18.06 | 10:18
-
ДБ ще внесе законопроект екотаксите да не бъдат увеличавани
Поскъпването им ще доведе до вдигане цените на електроуредите и до ненужна инфлация, каза в...
18.06 | 15:30
-
Радев: България може да е регионален фактор със стратегии
Просперитетът на всяка държава зависи от функционирането на приобщаващи политически и...
18.06 | 11:45