Пророчеството на историка: Все повече македонци ще се признаят за българи 13.06 | 20:19
Божидар Димитров предлага Македония да се нарече Югозападна България

Все повече македонци ще се обявят за българи и ще поискат българско гражданство. Това прогнозира в интервю за Дарик директорът на Националния исторически музей проф. Божидар Димитров.
В свой коментар той цитира изказване на македонския премиер Зоран Заев, че македонците и българите са един и същ народ. Според професора след него все повече българи в западната ни съседка ще се освободят от страха да признаят българското си самосъзнание.
По повод идеята на македонското правителство страната да се прекръсти от "Република Македония" на "Горна Македония", за да влезе в НАТО и да преодолее дългогодишния спор с Гърция за името си, проф. Димитров предлага името на страната да стане "Югозападна България".
"Македония да се прекръсти на "Югозападна България" и така да реши завинаги спора си с Гърция за името и членството в НАТО", предлага историкът.
"Решението най-сетне да се промени името е добре дошло, но Гърция твърдо е казала, че няма да приеме никое съставно име, което съдържа името "Македония", тоест "Бивша югославска република Македония", "Горна Македония", "Северна Македония" и не знам си какво. При това положение трябва да се търси ново име. Най-близкото име до историческата реалност, разбира се, е "Югозападна България", каза шефът на НИМ.
Проф. Димитров прогнозира, че "Македония ще стане втора българска държава". "Очевидно е дошло времето, когато започнаха да узряват не само македонските политици, но и македонските граждани за реалностите", смята той.
Досега над 120 000 души вече са заявили, че са българи, това са 10 на сто от населението на Македония, посочи Димитров.
"Съответно те са взели българско гражданство. Има още стотици хиляди, които го завяват. Рано или късно, разберете го, ще стане това, което казвам аз. Македония ще стане втора българска държава. И ние ще имаме втора българска държава, дано да не се караме много. Няма нужда да я присъединяваме, както се страхуват някои и тъй нататък", коментира той.
Според професора "това не би предизвикало извънредна ситуация на Балканите, защото в подобни взаимоотношения са Гърция и Кипър, както и Албания и Косово".
Водещи
-
Военният министър посочи какъв бюджет е нужен за модернизация на въоръжените ни сили
По думите му все повече народите се убеждават, че мирът и сигурността на държавите не са...
05.05 | 18:00
-
В навечерието на Гергьовден на много места агнешкото месо в търговските вериги е изкупено
"Може би в последните месеци или година през известен период от време се вдигат цените"
05.05 | 17:40
-
Няма да имаме задължителен час по религия, ще е задължително избираем час
Това заяви пред журналисти в Пазарджик министърът на образованието Красимир Вълчев
05.05 | 17:20
-
Акушерките са добрите орисници на новия живот
Отново отбелязваме Международния ден на акушерката и засвидетелстваме уважение и благодарност
05.05 | 16:59
Най-четени
-
10371 българи, които се осигуряват задължително за втора пенсия, са се отказали от нея
НАП води електронен регистър на тези хора, както и на възобновилите участието си в УПФ.
05.05 | 10:45
-
"Възраждане" внася трето предложение за референдум за лева
След дискусията ще последват протести като форма на натиск срещу правителството, обяви...
05.05 | 10:15