Търговското споразумение между ЕС и САЩ - двоен провал за Европа 24.06 | 12:51
ЕС допуска две големи грешки в отношенията със САЩ - преминаването на икономиката в ръцете на олигарсите и поставянето на оръжия на НАТО по границите на Русия
Търговското споразумение ЕС - САЩ е в полза
само на американците и ще отслаби допълнително
Европа. Това се посочва в публикувания в белгийските медии коментар на Пиер Дафрен,
изпълнителен директор на фондация към Колежа на Европа и бивш
дългогодишен високопоставен служител на ЕК, информира БТА.
Според Дафрен, ако споразумението бъде утвърдено, както е
предложено, то ще даде допълнително влияние на Вашингтон,
включително чрез лостовете на НАТО.
Анализаторът изразява остра
критика към липсата на стратегическо мислене на ЕС и отчита, че
един от проблемите е механизмът на вето в прилагането на общата
европейска външна политика.
По неговите думи, ако следващата
седмица комисията по външна търговия на Европейския парламент
утвърди споразумението, това би било двоен провал за Европа. Първият провал би бил свързан с допълнителното блокиране чрез споразумението на изпадналата в безизходица еврозона, без да е сигурно, че новото сътрудничество със САЩ би довело до очаквания икономически растеж. От осем години еврозоната е в състояние на нарастваща безработица и повишено обществено неравенство. Същевременно дълговата криза принуждава държавите от периферията на еврозоната да намаляват държавните разходи и така увеличават дефлацията, посочва експертът.
Той отчита, че икономическият растеж в отделните страни от еврозоната е различен, а това е заплаха за единството на паричния съюз. По неговите думи, ако ЕС не пристъпи към федерален бюджет, тези тенденции само ще се задълбочат. Дафрен коментира, че ЕС все още не е навлязъл в своята зрялост като геополитически играч, няма общо виждане и му липсват достатъчно лостове за действие. Засега външната политика на Общността се изчерпва с координация "в движение" между държавните ръководители в ЕС по конкретни теми, а въпросите на отбраната са оставени в ръцете на НАТО, докато пактът е подложен на икономии. Експертът отбелязва, че последните събития около Русия са откроили слабостта на днешна Европа.
Авторът посочва, че Европа е допуснала две големи грешки в отношенията със САЩ - преминаването на икономиката в ръцете на олигарсите и поставянето на оръжия на НАТО по границите на Русия, с разбирането, че Москва остава заплаха за европейската и за американската сигурност. На този фон Германия е продължила да преследва търговския си интерес, Франция е останала заинтересована във военните си сделки, а държавите от бившия социалистически блок са се отдали на оправданите си стари страхове.
През 2015 САЩ ще се стремят да постигнат две търговски споразумения - едно на изток и едно на запад
Според Дафрен Европа досега е пропуснала да обедини енергийните си системи и да преговаря от позицията на силата с Русия по въпроса за енергийните доставки. По неговите думи е пропуснато и време за подсилване на НАТО и осигуряването на по-добра защита на източните държави от пакта. Експертът коментира, че е било "катастрофална" грешка покрай подписването на споразумението за асоцииране с Украйна да не бъде ясно посочено, че не се цели украинско членство в ЕС. Според него украинската криза е резултат от авантюризма на руския президент Владимир Путин, от предизвикателното отношение на Запада и от механизма на вето по европейската външна политика.
Затова сега Европа е в позицията да повика на помощ САЩ и да си плати цената. Според Дафрен на този фон идва въпросът за споразумението ЕС-САЩ, което обещава растеж там, където го няма. Така ЕС би платил безобразна цена в замяна на американска защита. По неговите думи с това споразумение напредъкът на технологиите остава американска територия, като същевременно равновесието в Европа ще бъде поверено на частни търговски арбитражи. По негово мнение споразумението е заплаха за обществения модел на ЕС, за неговата околна среда. Така ще бъдат застрашени възможностите на европейската демокрация и стратегическата независимост на ЕС.
Двустранното споразумение произхожда от провалите на ЕС за управление на еврозоната и за стратегическо поведение, като резултатът ще бъде задълбочаването на зависимостта от САЩ чрез НАТО, смята анализаторът. Според него зависимостта в областта на енергетиката, финансите и технологиите, също ще се увеличи. Дафрен препоръчва идната седмица комисията на ЕП, която ще разгледа въпроса за арбитражното решаване на търговските спорове между ЕС и САЩ, да отхвърли предложението за ТПТИ.
Водещи
-
Стабилизация на цените на петрола
Търговците преценяват митата на Тръмп и санкциите срещу Русия
22.01 | 16:15
-
БНБ отчете ръст при банковите депозити и кредити
Банковата система отчете печалба за деветмесечието на 2024 г. в размер на 2,7 млрд. лв.
22.01 | 16:00
-
Измама със съобщения от името на "Пътна полиция"
"Фишинг" съобщения са илюстрирани с българското знаме, логото на МВР и Главна дирекция...
22.01 | 15:50
Най-четени
-
Радев: С вицепрезидента Илияна Йотова ще продължим да работим за България
Радев подчертава, че пътят на България отвъд вътрешните и международни кризи изисква трезва...
22.01 | 09:46
-
Лена Бориславова се отказа от имунитета си
Народният представител поясни, че периодът преди отказа от имунитет е бил използван...
22.01 | 09:28
-
"Възраждане" няма да стои и да гледа отстрани как се унищожава националната валута
В декларацията се казва още, че самата еврозона влиза в поредна криза.
22.01 | 10:45
-
Множество сигнали за бомби в училища в страната
Става дума за учебни заведения в Стара Загора, Враца, Варна и София. В пернишкото 11 ОУ "Елин...
22.01 | 10:15