Артисти влизат в училище, за да творят заедно с децата 12.07 | 09:30
България може да се включи в международен проект, свързан с креативността

България е сред потенциалните бъдещи партньори по проект, свързан с развиването креативността на децата още в училищна възраст.
Преподавателят по медийна композиция и електроакустична музика в Националната музикална академия Румен Димитров представи проекта "Artists in Creative Education” по време на провелия се на 11 юли семинар на тема "Образованието в културните и творческите индустрии – и къде е пазарът?”.
Целта на проекта е да се предостави възможност за срещи в училище с хора, които се занимават с музика, скулптура, режисура и други изкуства.
Идеята е децата да получат и друг контакт с изкуството, да станат част от създаването на един групов културен продукт.
Проектът, който ще продължи до есента на тази година, е създаден от четири организации от Австрия, Великобритания, Швеция и Холандия. Румен Димитров е сред поканените представители от Източна Европа, които също са се включили в проекта.
След приключването през октомври се очаква мрежата да разшири дейността си, а България е един от потенциалните й бъдещи партньори, като у нас ще се търсят подходящи организации, които да сътрудничат за осъществяването на интересните идеи.
В рамките на семинара бе представена и Секторна група "Креативни индустрии” на мрежата Enterprise Europe Network за България. Идеята на тази мрежа е да се създаде подкрепяща среда, която дава възможност за получаване на капитал за започване на малък бизнес.
Enterprise Europe Network е най-голямата консултантска мрежа в Европа, която предлага на малкия бизнес възможности за интегриране на европейския пазар. За целта на фирмите се предоставя консултантска помощ за опознаване състоянието на пазара и законодателството, стратегическо и бизнес планиране, екоизисквания и подкрепа по кандидатстване по различни европейски програми. Важна стъпка е и ангажирането на бизнеса в процеса на определяне на европейските политики.
В рамките на семинара, организиран от Обсерватория по икономика на културата и Гьоте институт, бяха представени и магистърските програми на няколко български университета, като акцентът бе върху тези, свързани с културните индустрии – продуцентство, музика, филмово и телевизионно изкуство.
Не бяха пропуснати и теми като творческия продуцент в сценичните изкуства, както и тази за връзката между образованието в България и динамичната среда на културните и творческите индустрии.
Водещи
-
Живия Нострадамус: Разкол очаква църквата след смъртта на папата
Ще паднат и строго пазените тайни на Втикана, пророкува Атос Саломе
23.04 | 18:12
-
Премиерът: Има шанс да получим пари по втория транш на ПВУ
Той добави, че вицепремиерът Томислав Дончев много ясно е обяснил какъв е подходът, какви са...
23.04 | 18:09
-
Сакскобургготски: Паркът "Врана" загива, вече не е гора, а джунгла
Това пишат от секретариата на Царското семейство
23.04 | 18:03
Най-четени
-
Второ земетресение на Балканите е регистрирано през днешния ден
Трусът е с магнитуд 5.0 по скалата на Рихтер.
23.04 | 15:15
-
Явор Божанков вече е част от "Демократи за силна България"
Това стана ясно от публикация във фейсбук на ДСБ в Бургас, в която се обявява приемна на...
23.04 | 14:30
-
Премиерът: Има шанс да получим пари по втория транш на ПВУ
Той добави, че вицепремиерът Томислав Дончев много ясно е обяснил какъв е подходът, какви са...
23.04 | 18:09