Българче ще даде името си на един от сателитите на Galileo 07.04 | 15:55
ЕК прави конкурс за детски рисунки, а победителите ще дават името си на сателитите
Европейската комисия обяви конкурс за рисунки, чиято цел е да се повиши интересът на децата към Космоса. Отличилото се с най добра рисунка дете от всяка държава-членка ще даде името си на спътник от Galileo.
Програмата е европейски проект в областта на спътниковата навигация. Същността му е реализирането на глобална система за спътникова навигация по подобие на GPS. Цялата мрежа ще бъде от 30 спътника, които поетапно ще бъдат извеждани в орбита.
Първите два спътника ще бъдат изведени в орбита през септември и ще носят имената на спечелилите деца от Белгия и България. Редът, в който имената на децата ще бъдат давани на спътниците, се определя по азбучен ред според изписването на имената на държавите-членки на техните национални езици.
Конкурсът е отворен за участие на деца на възраст от 9 до 11 години.
От 10 април до 31 май децата, живеещи в Белгия и България и родени през 2000, 2001 и 2002 година, се считат поканени да направят рисунка, свързана с Космоса и аеронавтиката, да я сканират или да я заснемат с цифрово устройство и да я качат на създаден за тази цел уебсайт – http://www.galileocontest.eu/, който ще бъде активиран на 10 април. Тричленно национално жури ще избере най-добрата рисунка.
Същият регламент на конкурса ще бъде спазен и в останалите 25 държави-членки, където началото на конкурсната надпревара ще бъде поставено на 1 септември и тя ще приключи на 15 ноември 2011 година.
Водещи
-
Депутатската ваканция започна: Следващото пленарно заседание е насрочено за 14 януари
Ще влезем в новата 2026 година без редовен бюджет и с правителство в оставка
22.12 | 10:45
-
И днес "зелен билет" в София заради мръсния въздух
Столичната община въведе мярката преди 2 дни, заради проблема с фините прахови частици в...
22.12 | 10:30
-
Куриерите ще приемат смесени плащания само през първия месец на 2026 година
Връщане на ресто и ограничения за монети
22.12 | 09:45
-
Днес е поклонението пред тленните останки на Боян Радев
Легендарният спортист, колекционер и дарител си отиде от този свят на 18 декември на...
22.12 | 09:30
Най-четени
-
Честваме паметта на света великомъченица Анастасия
Анастасия била родом от Рим. Баща й, езичник, имал сан патриций, а майка й била християнка.
22.12 | 09:15
-
Днес е поклонението пред тленните останки на Боян Радев
Легендарният спортист, колекционер и дарител си отиде от този свят на 18 декември на...
22.12 | 09:30
-
Куриерите ще приемат смесени плащания само през първия месец на 2026 година
Връщане на ресто и ограничения за монети
22.12 | 09:45