Спасителната "тройка" за Гърция стана "четворка" 28.07 | 12:29

Атина май ще има нужда от 90 млрд. евро, Европейският стабилизационен механизъм също ще й дава пари

От Ростислава Иванова

Към Тройката-кредитори на Гърция, които ще я вадят от фалита, се присъединява още един финансов донор - Европейският стабилизационен механизъм (фонда ESM). Причината е, че новият спасителен заем за излизане на страната от кризата може да надхвърли сумата от 86 млрд. евро и да достигне 90 млрд. евро. Това съобщи агенция Market News International (MNI), позовавайки се на свой източник в Европейската комисия в Брюксел.

Това е постоянен кризисен фонд за Еврозоната, който набира средства чрез емитиране на дългови инструменти, за да предоставя финансови заеми и други форми на финансова подкрепа на някоя от закъсалите страни в общия валутен пазар на ЕС.

Така Тройката, която ще спасява фалиралата гръцка държава, вече ще се нарича "Квадрига", коментира MNI, цитирана от БНР. В спасителния квартет влизат Европейската комисия (ЕК), Европейската централна банка (ЕЦБ), Международния валутен фонд (МВФ) и Европейският механизъм за финансова стабилност - ESM, който също се включва в преговорите с властите в Атина. Институцията също ще финансира новата спасителна програма за южната ни съседка.

Спасителният квартет, квадрат или четворка, е наречен метафорично "квадрига" от кредиторите, тъй като в римската империя това е означавало колесница, теглена от четири коня. Образно може да се приеме, че четирите институции ще обединят сили да изтеглят южната ни съседка от ямата на фалита.

Според източника от Брюксел финансовата помощ за Гърция можел да надхвърли 86 млрд. евро и да достигне 90 млрд. евро, за да се компенсира част от дълговата тежест на страната. Освен това европейските партньори настоявали преговорите с правителството на Алексис Ципрас да приключат до 10 август.

На този етап обаче липсва единодушие сред членовете на Еврогрупата по въпроса дали на Атина да бъдат наложени още предварителни изисквания като условие за постигане на споразумение по третата спасителна програма.

Припомняме, че в началото на юли Гърция внесе официално искане за спешен заем от постоянния спасителен фонд на еврозоната, известен като Европейския механизъм за стабилност, обяви тогава говорител на фонда.

Еврогрупата разгледа отправеното официално искане, което гръцките власти формално садресираха към нейния председател Йерун Дейселблум.

В официалната молба до ESM Гърция е поискала нов тригодишен заем, като в писмото на властите в Атина не се уточняваше точния обем на исканото средносрочно финансиране.

 

 

Най-четени