БСП: Фондът за спасяване на НЕК ще удари държавната енергетика 22.07 | 12:43
Американските ТЕЦ-ове са виновни за финансовата дупка, цените им отдавна е трябвало да се предоговорят
Трябва да има равнопоставеност между различните играчи в българската енергетика, а създаването на фонда "Сигурност на електроенергийната система" не предоставя такава. Това стана ясно от думите на депутата от БСП Таско Ерменков, по време на обсъждането на промени в Закона за енергетиката. Той обясни, че в момента ние сме в ситуация, в която производителят на електроенергия и най-вече държавните предприятия, които доставят 70% от тока в България, ще трябва да плащат основната част от вноските в енергийния фонд. По думите му ресорният министър е наясно, че производителите не са в добро състояние в момента и НЕК се крепи върху тях, изсмуквайки ги.
"Сега с тези 5% удряме основно тях и има опасност цялата електроенергетика на България да бъде убита”, предупреди депутатът. Според него е спорна нуждата от създаването на енергиен фонд, но ако се създаде такъв, то поне тежестта да се разпредели върху всички, които се занимават с продажба на електроенергия. "От БСП предлагаме и всички лицензирани предприятия, които се занимават с електроенергетика, да плащат не 5, а 4%. Така се намалява тежестта основно върху държавните предприятия, а 1% от приходите им за тях е много важен. В същото време натоварваме останалите играчи извън схемата, която ни се предлага, защото трябва да се носи солидарна отговорност по отношение на задълженията”, обясни Ерменков.
По думите му така ще се предотврати и възможността за обвинения, че не са поставени всички, които се занимават с електроенергетика, в едни и същи условия. Ерменков обясни още, че при намаляване на вноската за фонда с един процент, но разпределянето й върху повече предприятия на средствата, постъпленията в него ще бъдат повече.
"Ясно е че енергийната ни система е дебалансирана и черната дупка в нея са двете американски централи. За пореден път прекрояваме закона и измисляме някакъв фонд, който да внася пари в НЕК, пък от НЕК да се преразпределят”, заяви от парламентарната трибуна депутатът от БСП Чавдар Георгиев. По думите му вместо това ресорният министър е имал възможност да си влезе във функциите и да задължи обществения доставчик да влезе в преговори с централите и да каже, че има търговска непоносимост и да прекратите тези договори.
Чавдар Георгиев подчерта, че е записано в закона, че приходите, получени от продажбата на електроенергия, трябва да са перо в общия фонд за преразпределяне на средства, включително и за енергията от американските централи. "Това е недопустимо по регламенти и директиви на ЕС”, заяви Георгиев. Той предложи, ако все пак остане този текст в закона, да се запише тези средства да бъдат разходвани само за подпомагане и развитие на ВЕИ-тата.
Водещи
-
Анита Мейзер пак разтърси Нета: На умирачка съм!
През 2021 г. любителката на фатално садо-мазо качи своя снимка от болничното легло,...
03.02 | 16:30
-
Спектакъл на Народния обикаля Европа
Теодора Духовникова и дъщерята на президента играят в „Елементарните частици“
03.02 | 18:15
-
Християн Гущеров зарязал Светлана заради знойна Ергенка? (СНИМКИ)
Вижте коя е хубавицата, заменила майката на 4те му деца
03.02 | 17:47
-
Експерт: Цените на имотите ще паднат при влизане в еврозоната
Затова не влагайте в имоти - те са дългосрочна инвестиция, излизането от нея е бавно и скъпо",...
03.02 | 18:00
Най-четени
-
Продължава разследването на двойното убийство във Вакарел
От прокуратурата заявиха, че има данни по разследването, че жената е споделяла за проблеми със...
03.02 | 09:30
-
Нов бум на телефонните измами
Основният индикатор, че е измама е че по телефона се искат пари.
03.02 | 09:59
-
Най-сетнe! Рачков показа новата (СНИМКА)
Не е ясно кога точно е започнала връзката между двамата
03.02 | 14:30
-
Слави Василев: Не са разпределили порциите, затова не се разбират и за втория ешелон
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се...
03.02 | 15:10