Парламентът одобри фонда за спасяване на НЕК 22.07 | 11:36
Три министерства и две електроцентрали ще следят как се харчат парите

Парламентът одобри създаването на фонд "Сигурност на електроенергийната система". Депутатите гласуваха на второ четене промените в Закона за енергетиката на днешното си заседание. Според измененията, новата структура ще разполага със средства, които ще бъдат използвани за покриване на дефицита, свързан с разходите на Националната електрическа компания (НЕК). Те предвиждат компенсирането на недостига от фонда да става всеки месец.
Парите във ведомството ще се събират чрез вноски в размер на 5% от ежемесечните приходи на производителите на ток. Средствата и операциите на фонда се включват в консолидираната фискална програма, подобно на тези на други икономически обособени лица и не са част от държавния бюджет.
В ръководството на фонда ще се състои от 7-членен Управителен съвет. Неговият председател ще се назначава от министъра на енергетиката, съобщава "Фокус". В екипа ще влизат още двама представители на енергийното министерство, двама - на финансовото, един - на Министерство на околната среда и водите и двама представители на производителите на електрическа енергия.
Източник: Econ.bg
Водещи
-
След шума около разследването на Христо Грозев: Изслушват в НС шефовете на службите
По думите му това е във връзка с журналистическо разследване на Христо Грозев и Роман...
02.06 | 17:59
-
Детски кът ще бъде официално открит на летище „Васил Левски“ Терминал 2
Той е изграден в партньорство с Представителството на Европейската комисия в България.
02.06 | 17:40
-
Утре е денят на данъчна свобода – работим за държавата 154 дни
Рекордни разходи и нов дълг
02.06 | 17:23
-
Две магнитни бури ще ни ударят едновременно
Учените отбелязаха, че едва до вечерта на 4 юни ситуацията с геомагнитното излъчване ще се...
02.06 | 16:59
Най-четени
-
ВКС: Георги Семерджиев вече е в затвора за 20 години 3
Семерджиев беше признат за виновен за причиняване смъртта на Христина и Хариет при катастрофа...
02.06 | 14:59
-
КЗП: Установени са масови нелоялни търговски практики, мерките ще бъдат безкомпромисни
Комисията за защита на потребителите напомня, че контролът ще бъде още по-интензивен в...
02.06 | 15:15
-
Социалните неравенства у нас остават тревожно високи
Намаляват разликите в тоталния коефициент на раждаемост между етническите българи и турците и...
02.06 | 14:15
-
Гърция вече се пълни с български туристи и за целия летен сезон очакваме невиждан ръст от 40% спрямо миналата година
Най-търсена си остава Северна Гърция с районите на Халкидики и Кавала. До тях се пътува много...
02.06 | 14:45