Бум на Хепатит А в два квартала в София 28.09 | 09:45
От Столичната община предоставят над 800 безплатни ваксини
От Столичната община предоставят над 800 безплатни ваксини във връзка с бума на хепатит А в столичните квартали "Факултета” и "Красна поляна”, предаде бТВ. 86 са регистрираните случаи на лекувани и заболели от хепатит А. Повечето са деца на възраст между 6 и 12 г.
Тенденцията на епидемичния процес е към разрастване, но предвид предприетите мерки, които сме взели, предполагам, че броят на пациентите ще е значително по-малък от този, който би трябвало да се очаква, каза директорът на столичната Регионална здравна инспекция Данчо Пенчев. В столична РЗИ разполагат с детска ваксина и с ваксина за възрастни срещу хепатит А, която е безплатна.
Николай Вишувски, зам.-кмет на район "Красна поляна”, уточни, че е започнала дезинфекция на адресите и териториите, на които има заразени деца, които са предимно на възраст между 2 и 7-8-г. "Те са най-узязвимата група, особено летния период, когато не поддържат достатъчно добра лична хигиена”, коментира той.
Родители на деца, в чиито групи в детски градини има заболели деца, заявиха, че ще поставят ваксини. "Притесни ме, че не бях информирана достатъчно добре преди започването на учебната година, за да поставя ваксина или да взема нужните мерки предварително, което смятам за пропуск”, каза една от майките.
Водещи
-
bTV премахна Цънцарова от лицата на телевизията
Снимката на Цънцарова е премахната от раздела "Лицата на bTV" в сайта на телевизията. Там все...
23.12 | 17:40
-
Двойно са поскъпнали някои лекарства у нас за последните месеци
Причините не са свързани с еврото, а с липсата на контрол на цената на производителя
23.12 | 17:19
-
Евелина Славкова: Малките партии губят при нов проект на Радев
Славкова посочи, че т.нар. "санитарен кордон" срещу Делян Пеевски вече е бил реализиран на...
23.12 | 16:59
-
КЗК се произнесе в полза на Столична община по поръчката за сметопочистване в София
Процедурата за Зона 4
23.12 | 16:45
Най-четени
-
Митов обяви: МС създава специализирана оперативна група за борба с прането на пари
Той има опит в това отношение и заедно с другите институции като НАП, Агенция „Митници“, ДАНС,...
23.12 | 13:00
-
Нощен труд - заплащането минава в евро от 2026 г.
Измененията са свързани със синхронизирането на нормативния акт със Закона за въвеждането на...
23.12 | 14:30
-
Борисов: Комисията за противодействия на корупцията не трябва да същестува
Повод за неговия коментар са нейните искания за прекратяване на мандата на варненския кмет...
23.12 | 12:30
-
Проф. Тодор Кантарджиев: Грипът вече се разпространява епидемично у нас
Той подчерта, че е много добър фактът, че много хора вече са ваксинирани
23.12 | 10:30