България е с най-много болници в ЕС на глава от населението 21.11 | 20:25
НЗ работи по преодоляване на проблема с демографската криза
България е страната в ЕС с най-много болници на глава от населението. Това съобщи в ефира на bTV министърът на здравеопазването Таня Андреева.
Тя даде за пример градове като Перник и Ловеч, където броят на болничните лица е равен или по-голям от този в София. По думите й има малки градове, като Пазарджик например, в които преведеният ресурс от НЗОК е по-голям от този за Варна, където в болниците се обслужва почти цяла Североизточна България.
Таня Андреева коментира разработваната от здравното министерство методика за определяне на нужния брой болници в страната.
"Това зависи от данните за заболяваемост, възрастта на населението в отделните региони. Бавно ще се определи какви болници трябват и къде. Но със сигурност до края на март догодина картата ще стане факт. За мен най-важното е не да се зачертаят с молив определени болници като ненужни, а да се въведат еднакви правила за всички лечебни заведения, както и да се подобри предлаганата от тях услуга”, обясни Андреева.
По думите й здравната система у нас е в практически фалит. Такова било състоянието на редица болници, сред които и тази в Стара Загора.
Въпреки броят на болниците, преди два дни Таня Андреева обяви, че няма да има нито закриване на лечебни заведения, нито намаляване на болнични легла. Министърът коментира това относно изказвания, че с изготвянето на Националната здравна карта ще бъдат намалени и леглата.
"Цената не я плащат политиците, а пациентите. На този фон, наближаваме 2 млн. здравно неосигурени хора. От тях 1 млн. са в чужбина. От оставащия 1 млн. реално 250 000-300 000 могат да плащат здравните си осигуровки, но не го правят. Именно с тях трябва да се работи. В НАП и Министерството на финансите вече разработват мерки в тази посока”, допълни здравният министър.
Таня Андреева каза още, че управляваното от нея министерство, заедно с други държавни и неправителствени институции, работели по програма за борба с демографската криза.
"Разработва се програма. Това е залегнало и в стратегията за следващия програмен период. Основна политика ще се води за раждаемостта, майките, децата. Трябва обаче на този проблем да се гледа в по-голям контекст. Главно икономическото и социално положение влияе върху решението на хората дали да имат деца. Ако хората са безработни, с ниски доходи, е трудно да се постигнат добри резултати. Затова максимален кръг експерти опитваме да привлечем за решаване на проблема”, посочи Таня Андреева.
По отношение на здравния статус на бежанците, тя обобщи, че ще има държавно финансиране за всички изследвания, спешна помощ и ваксини за децата до 15 г. Това щяло да струва на хазната над 1 млн. лева.
По случая с починалия във "Военна рампа” 35-годишен сириец, Андреева увери, че не е имало забавяне на линейката. Смъртта на мъжа настъпила вследствие на инфаркт, не е имало измръзване.
Водещи
-
Честита Нова година!
01.01 | 00:01
-
Дянков: Отдалечаваме се с години, а може би завинаги от еврозоната
Според него са налице "два непохватни опита България да влезе в огромен дефицит"
31.12 | 17:00
-
Дефицитът в хазната - 3,69 милиарда лева към края на ноември
Това прави 1,8 % от прогнозния БВП
31.12 | 16:40
Най-четени
-
Честита Нова година!
01.01 | 00:01
-
Пеевски: Внасяме мораториум върху увеличението на цената на тока
Няма да допуснем хората да бъдат ограбвани от нагли, самозабравили се олигарси и техните ...
31.12 | 10:40
-
Четирима души загинаха при пожар във вагон в София
Двама души са в болница в тежко състояние
31.12 | 09:15
-
СЗО призова Китай да оповести цялата налична информация за COVID-19
„Това е морален и научен императив”, се казва в становището на Здравната организация
31.12 | 09:45