Всеки 20-и, заразен с маймунска шарка, не се обрива, но разпространява вируса 26.08 | 10:45

За това предупреди проф. Тодор Кантарджиев

От iNews

Всеки 20-и, заразен с маймунска шарка, не се обрива, но разпространява вируса. За това предупреди пред вестник "Телеграф" бившият шеф на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев.

Симптомите на заболяването включват висока температура, силна болка в гърба и мускулите. Подуват се ингвиналните лимфни възли, както и тези под мишниците и на врата. На 3-тия - 4-ия ден се появява характерният обрив.

При едно от тежките усложнения се засягат очите. Получава се увреждане на ретината. Затова, когато се появи обривът, не бива да се пипат очите, за да не се разнесе заразата към тях, предупреждава проф. Кантарджиев.

Тревога

Новият щам на маймунската шарка предизвиква тревога, тъй като изглежда, че се разпространява по-лесно чрез рутинни близки контакти. Смъртността при новия вариант на вируса е 5,1%. Той се предава по полов път, но не само. Заразяването става и чрез тесен контакт – с кърпи или дрехи, или чрез телесни течности - слюнка, пот и други. Притеснителното е, че от него се разболяват доста малки деца или хора с имунен дефицит – нещо, което го отличава от стария вариант на вируса, обясняват специалистите.

Миналата седмица в Швеция беше потвърден случай на този вариант, който се свързва с нарастваща епидемия в Африка. Маймунската шарка, без значение дали е новият или старият щам, не е нов ковид, тъй като властите знаят как да контролират разпространението й, каза регионалният директор на Световната здравна организация за Европа Ханс Клуге, цитиран от Ройтерс. "Можем и трябва да се справим с маймунската шарка заедно", заяви още той.

 

Водещи

Най-четени