В сезона на кърлежите: Всеки десети кръвен тест у нас за лаймска болест е положителен 02.07 | 14:59
В над 300 филиала на една от големите частни лаборатории у нас, се извършва също изследване за лаймска болест на кърлежите, донесени от пациентите
![В сезона на кърлежите: Всеки десети кръвен тест у нас за лаймска болест е положителен](http://inews.bg/pictures/952897-1_1004.jpg)
Всеки десети кръвен тест у нас за лаймска болест е с положителен резултат. Това показват данните от изследвалите се за лаймска болест пациенти през месеците април, май и юни т. г. във верига частни лаборатории в София и страната. Направените кръвни тестове в този период са 3451 като при 343 от тях резултатът е положителен. За същия период на миналата година за лаймска болест са се изследвали 2596 души като положителен резултат е установен при 555 от тестовете.
"Тази година се отчита сериозен ръст при изследването на пациентите за лаймска болест, защото българите стават все по-отговорни и внимателни към здравето си. Тенденцията се наблюдава с особена сила след пандемията от COVID-19", заяви управителят на частна лаборатория доц. д-р Росен Михайлов.
В над 300 филиала на една от големите частни лаборатории у нас, се извършва също изследване за лаймска болест на кърлежите, донесени от пациентите. И при изследваните паразити се наблюдава сериозен ръст. През месеците април, май и юни т. г. са изследвани 1594 кърлежа, от които положителни за лаймска болест са 154. За същия период на миналата година са изследвани 674, от които положителни са били 66 кърлежа.
Лаймската болест е една от най-често предаваните с кърлежи инфекции в България, а лечението се определя от стадия на болестта. Установено е, че над 30% от кърлежите носят зараза като причина за това е основно бактерията Borrelia burgdorferi. Тя се предава само и единствено чрез ухапване от кърлеж. Ако намерите кърлеж по себе си или по домашния ви любимец, е много важно след като бъде изваден, да бъде и изследван, съветват специалистите.
Водещи
-
Из цялата страна спазиха традицията и зарязаха лозята на Трифон Зарезан
В много райони беше коронясан и цар на лозето. Отслужени бяха водосвети за здраве и плодородие
14.02 | 14:45
-
Политически реакции след новината за обвинителния акт срещу Кирил Петков
Никой не е над закона. Това можем да кажем за новината, която дойде за обвинението на г-н...
14.02 | 14:15
-
Най-високата средна работна заплата в страната е в София-град - 3 хиляди 388 лева, а най-ниската е в Смолян
За едно тримесечие средното възнаграждение в столицата се е увеличило с 260 лева.
14.02 | 13:45
-
Кога пускат парното и топлата вода в засегнатите от аварията райони на София
Останалите пробиви вече са отстранени.
14.02 | 13:30
Най-четени
-
Поради авария временно е преустановено топлоподаването на територията на ж.к. "Студентски град“
Очаквано възстановяване на 15 февруари 2025 г., 21:30 часа.
14.02 | 11:30
-
Румен Радев: Честит празник на българските лозари и винари!
Държавният глава пожела на всички работещи в сектора празникът да им донесе благословия от...
14.02 | 09:31
-
Леко затопляне, на места - слънце
Максималните температури ще са между 4° и 9°, в Дунавската равнина и Тракия райони – до 10-13°
14.02 | 08:00
-
Борисов: ПП-ДБ четири години саботираха еврозоната
"Очаквам ПП да ни подкрепят за бюджета, ако искат да влезем в еврозоната", допълни той.
14.02 | 10:45