Грипна епидемия за цялата област Бургас до 30 януари 19.01 | 20:54
Противоепидемични мерки са в сила и в Добрич и във Варна - там ще бъде предложено да се удължат до 26 януари
Още една област обяви грипна епидемия - това е Бургас. Влиза в сила от 22-ри януари и ще продължи до 30-ти. Там нивото на заболеваемост е сред най-високите в страната, сочат последните данни на здравните власти.
Противоепидемични мерки са в сила и в Добрич и във Варна - там ще бъде предложено да се удължат до 26 януари.
От Регионалната здравна инспекция (РЗИ) съобщиха, че случаите на грип и ОРЗ за периода 12.01–18.01.2026 г. в област Бургас са 475, при заболеваемост 249,41‰. За сравнение, през предходния отчетен период са регистрирани 356 случая при заболяемост 186,93 ‰. По данни на специалистите най-засегната е възрастовата група 5–14 години, следвана от групата 0–4 години. Възрастното население над 65 години остава по-малко засегнато.
В морската столица последните данни отчитат малък спад на болните, но все пак броят им остава сред най-високите в страната. С рекордна заболеваемост е област Габрово - 272-а случая на 10 хиляди души, като при децата до 4 години едно от пет е с грип. Сред областите с най-много болни е и и Ямбол. Най-малко болни продължава да има в София и Разград.
От Регионалното управление на образованието информираха за средно 17,07% отсъстващи ученици за цялата област.
След ден с кашлица и температура Милена води 4-годишната си дъщеря Стефания в болницата.
"Току-що и теста направихме при личната лекарка и наистина е с грип А. Притеснявам се, ако нещо се усложни", споделя Милена. Най-висок е ръстът на заболелите при децата до 15 години.
"От сутринта има доста повишен процент на деца, които идват с оплаквания във връзка с тези грипни и пара грипни симптоми", казва Марияна Вълкова- медицински специалист в СУ "Св. св. Кирил и Методий"- Бургас.
Инфекциозното отделение в Бургас е препълнено. Усложненията настъпват още в първите дни на грипа, предупеждават специалистите.
Тъй като тази година вирусът е мутирал грипната ваксина предпазва до някъде, но не и срещу този щам на вируса. Лекарите апелират пациентите да не прибягват до самолечение, а още при първите симптоми да информират личния лекар.
Водещи
-
Президентството: Поканата на Тръмп до Радев е от 20 януари
Оттам посочват, че изнесените по темата твърдения от страна на министъра на външните работи са...
21.01 | 21:00
-
Проф. Константинов: Гласуване със скенери няма да има на изборите напролет
Поредната смяна на технологията на гласуване по думите му е безобразие и подигравка с...
21.01 | 20:45
-
Протести в страната с настояване Борислав Сарафов да се оттегли от поста си
Протестиращите настояха и за преизбиране на членовете на Висшия съдебен съвет, чийто мандат е...
21.01 | 20:30
-
Земетресение с магнитуд 4,5 по Рихтер в Северозападна Турция
Няма данни за пострадали хора или нанесени щети
21.01 | 20:15
Най-четени
-
Тръмп покани Румен Радев да представлява България в Съвета за мир
Американският президент разчита на София за решаване на конфликта в Газа
21.01 | 13:30
-
Слави Трифонов: Мадуровки нали не харесвахте?
21.01 | 14:00
-
България купува брегови противокорабен ракетен комплекс от САЩ за 208 млн. долара
Крайният срок за изпълнение и доставка е 2030 година
21.01 | 15:10