Грипът покосява до 400 000 българи в близките седмици 16.01 | 12:03
Рядко срещан у нас щам е повалил 80% от разболелите се до момента
Броят на болните от грип продължава да расте. Това съобщи пред БНТ главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев. "Заболеваемостта расте, но не е в пикови стойности. Това означава, че за тези 3-4 седмици на грипната епидемия може би около 300-400 000 българи ще заболеят", отбеляза експертът.
Кунчев уточни, че грипните епидемии са доста различни като интензитет. При по-слаби интензивности за един сезон се разболяват между 150-200 хиляди души. При много интензивните достигат почти 1 милион. "Вероятно сега сме някъде по средата", допълни той.
Освен в Област Перник, епидемични нива до края на тази седмица има вероятност да достигнат още няколко области - Пазарджик, Габрово, Пловдив, Стара Загора, Благоевград, София-област и Ямбол. Още в петък, когато бе обявена епидемията в Пернишко, от здравната инспекция предупредиха за увеличаващия се брой на заболелите и предепидемичните нива в тези региони.
Главният държавен здравен инспектор съобщи още, че при грипните заболявания тази година има и изненада. Тя е, че до момента преобладаващият щам е от групата "В". "Това не беше се случвало досега. Факт е, че над 80% от пробите дават положителен резултат за "В" - "Ямагата" - един по-рядко срещан щам на вируса", отбеляза д-р Кунчев.
Водещи
-
Буруджиева: Изборите винаги променят нещо, очаквам от обществото още малко да се събуди
От своя страна журналистът Силвия Великова посочи, че 20% от готовите да гласуват за нова...
17.12 | 10:30
-
Сняг за Коледа е малко вероятен, но януари ще започне със зимна обстановка
По думите му и тази година е една от най-топлите в света, но няма да бъде по-гореща от...
17.12 | 10:00
-
Пеевски: Няма да позволим да се подмени историята, ДПС направи в сглобката много хубави неща!
Той покани журналистите да разгледат навсякъде, защото е омерзен от това, което се е пуснало...
17.12 | 09:45
Най-четени
-
Парламентът ще разгледа удължителния закон за бюджета за 2026 г.
Вчера той беше одобрен от бюджетната комисия
17.12 | 09:30
-
Пеевски: Няма да позволим да се подмени историята, ДПС направи в сглобката много хубави неща!
Той покани журналистите да разгледат навсякъде, защото е омерзен от това, което се е пуснало...
17.12 | 09:45