Грозде срещу вредните слънчеви лъчи 01.08 | 10:05

Според ново проучване то предпазва кожата от ултравиолетовите лъчи на слънцето

От Кремена Бедерева

Някои съединения, открити в гроздето, помогнат за предпазване на клетките на кожата от ултравиолетовите лъчи на слънцето, според проучване, проведено от изследователи от университета в Барселона и CSIC - Испански национален съвет за научни изследвания.

Проучването подкрепя използването на гроздето или производни продукти за растителна защита от слънце, пише medicalxpress.

Ултравиолетовите (UV) лъчи, излъчвани от слънцето, са водеща причина за проблеми с кожата, което води до рак на кожата, изгаряния или слънчеви алергии, както и преждевременно стареене на дермата и епидермиса.

Сега, испанското проучване доказва, че някои вещества в гроздето могат да намалят размера на  увредените клетки в кожата, изложени на тази радиация.

UV лъчите действат върху кожата като реактивни кислородни видове - тези съединения окисляват макромолекулите като липиди и ДНК, стимулират определени реакции и ензими (JNK и p38MAPK), които предизвикват клетъчна смърт.

Група учени от университета на Барселона и CSIC са показали, че някои полифенолни вещества, извлечени от гроздето (флавоноиди), могат да намалят образуването им в човешките клетки на епидермиса, които са били изложени на UVA и UVB лъчи.

Директорът на изследователския проект д-р Касканте смята, че тези полифенолни фракции имат защитен ефект срещу слънцето. Изследователите предлагат тези "окуражаващи резултати" да бъдат взети под внимание в клинична фармакология, с помощта на полифенолни екстракти на растителна основа за разработване на нови продукти за кожата.

На пазара вече има доста козметични и медицински продукти, съдържащи гроздови съединения, но начинът, по който те действат върху клетки, не е бил добре разбран досега.

"Това изследване подкрепя идеята за използването на тези продукти, за да предпазват кожата от клетките от увреждане и смърт, причинена от слънчевата радиация, както и увеличаване на нашето разбиране на механизма, чрез който те действат", заключава още Касканте.



Водещи

Най-четени