Доц. Кунчев: 70 са случаите на морбили у нас от наалото на 2024-а 13.04 | 10:20
Държавният здравен инспектор даде насоки и как да се предпазим от ухапване от кърлежи

Случаите на коклюш у нас от началото на годината са 70. Това обяви в ефира на "Събуди се” държавният здравен инспектор - доцент Ангел Кунчев. Той предупреди, че заболяването засяга най-вече при неимунизираните хора и тези, които отдавна са получили ваксина.
Той даде повече подробности и относно първия случай на морбили у нас. Става въпрос за 4-годишно дете с направена имунизация на 1 година, но с недостатъчен имунен отговор. В момента то е в добро състояние.
"Не съм 100% сигурен дали говорим конкретно за тази болест. Доста са противоречиви изследванията, които бяха направени. По-добре да приемем, че е морбили и да вземем всички мерки. Следващата седмица изтича максималният инкубационен период от 21 дни. Ако дотогава не възникне нов случай, значи сме се справили. Открити са всички контактни на детето. То не е пътувало в чужбина, било е в известен ски курорт, където има доста чужденци”, поясни Кунчев.
Държавният здравен инспектор даде насоки и как да се предпазим от ухапване от кърлежи.
"В голяма част от градове общините вече направиха обработки на тревните площи. Много е важно редовното косене на трева. Не всяко ухапване значи, че непременно ще се заразим с лаймска болест. От началото на годинат имаме 10 случая на зараза. Трябва да бъдем много внимателни, когато почистваме домашните любимци и сме били сред природата. Когато се приберем е добре да огледаме тялото си, тъй като в повечето случаи в началото кърлежът се вижда добре, не е дълбоко впит и се сваля лесно. Колкото по-дълго престои в кожата, толкова повече се увеличава шансът да се заразим”, поясни Ангел Кунчев.
По думите му, ако го видим в началото, можем и сами да отстраним паразита.
"Зависи колко е впит. Понякога до 1-2 часа може да го свалим без особени усилия. Ако се намираме сред природата, трябва с ръкавица или найлон да се опитаме леко с поклащащи движения да го извадим цял”, коментира доцентът.
Водещи
-
Израел и "Хамас" подписаха първата фаза от предложеното от САЩ мирно споразумение за ивицата Газа
Палестинците посрещнаха с известна предпазливост постигнатото
09.10 | 15:20
-
Зеленски: Путин излъга Тръмп
По думите му, ако руският лидер се опита да превземе цяла Източна Украйна, загубите на...
09.10 | 15:10
-
Евакуират хора в Русенско, Янтра заля храм в Търново
Активират BG-Alert, има опасност от скъсване на язовирната стена в „Липник“
09.10 | 14:45
Най-четени
-
Десетки наводнени автомобили и евакуирани граждани в Русе след пороя
Драматична евакуация на "Свободна зона"
09.10 | 12:30
-
Нивата на река Белица достигнаха критични стойности
След вливането на Белица в Янтра нивото на реката е 4,18 м в кв. Чолаковци при критична...
09.10 | 10:30
-
Мика Зайкова: Хора са принудени да взимат минимална заплата и да получават нещо под масата
Максималната пенсия трябва да се увеличава постепенно, за да не се изчерпи този ресурс
09.10 | 12:15
-
Кметът Благомир Коцев с ново писмо от ареста
Бъдете обединени. Борете се за свободата си, а аз ще се боря за своята!"
09.10 | 11:15