Задава се лекарски протест 21.10 | 14:01
Все още не е готов проектът за бюджет на НЗОК, от сдружението на личните лекари настояват ваксините да се "върнат" към МЗ

Лекарите в страната са готови на протест, ако бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за тази година не бъде актуализиран, съобщи БТА, цитирайки решение на приключилия в събота събор на съсловната организация.
Делегатите на събора изразиха недоволството си от предлагания проектобюджет за догодина, след като са разбрали, че той е планиран с 200 млн. лв. Дефицит. В същото време има предвиден излишък от 104 млн. лева. На събора председателят на БЛС д-р Цветан Райчинов посочеи, че това било подготовка нови 104 милиона от здравни вноски да бъдат откраднати.
Медиците дават срок на управляващите да вземат решение за актуализация на бюджета до 8 ноември. Формата и видът на протестите ще бъдат определени допълнително от Националния съвет
на съсловната организация.
В същото време стана ясно, че все още не е готов проектът за бюджет на НЗОК за 2014 г. След провелото се днес заседание, председателят на Надзорния съвет и заместник-министър на финансите Людмила Петкова заяви, че до петък проектът би трябвало да се изработи.
"Искаме среща с премиера и с министрите на здравеопазването и на финансите, за да се реши какво ще се прави", каза след заседанието Иван Димитров - представител на пациентските организации в Надзорния съвет. На идеята пациентите да доплащат 20% за дейности, които плаща НЗОК в болниците, Димитров отговори, че пациентът не е заложник на системата и това би било престъпление срещу болните.
Междувременно, в становище на Сдружението на общопрактикуващите лекари в България се посочва, че съществуващата в момента нормативна уредба, която задължава НЗОК да купува, съхранява и разпределя задължителните ваксини, съгласно имунизационния календар на България, e несвойствена за касата и несъответстваща на Закона за здравното осигуряване дейност.
Според лекарите е по-целесъобразно тези финансови средства да бъдат насочени за диагностика и лечение на здравноосигурените лица, а Министерството на здравеопазването да осигури чрез държавния бюджет задължителната ваксинопрофилактика.
Водещи
-
Джартов: Обстановката в страната е сравнително спокойна, регистрирани са 30 произшествия
Нашите екипи продължават работят по отстраняването на отломките от наводнението в Елените,...
06.10 | 17:59
-
Кризисен щаб заседава в Пловдив заради очакваните поройни дъждове
По данни на представителите на „НЕК“ нивото на язовирите заради дъжда през последните дни се...
06.10 | 17:22
-
Два тира катастрофираха днес в Прохода на Републиката
Временно движението в района на произшествието се осъществява в една лента заради почистване...
06.10 | 17:00
-
Иззети са над 30 флакона с райски газ, компетентните институции съставиха 8 акта на длъжностни лица в три търговски обекта
Съвместните проверки на контролните органи са в ход на територията на цялата столица
06.10 | 16:30
Най-четени
-
Костадин Костадинов: Ще подам сигнал до Прокуратурата за национално предателство от страна на Бойко Борисов
Той припомня че предишната среща на Борисов с Тръмп през 2019 г. струвала на България 3...
06.10 | 12:45
-
От неделя отпадъците на домакинствата с над 300 хиляди столичани се събират временно от общинското предприятие за третиране на отпадъци
Боклукът ще се събира за две седмици, включително в специални контейнери за строителни...
06.10 | 10:30
-
Мост се срути в Бургаско, в близост до Царево
„Още една трагедия, това е път II-99 малко след село Изгрев. Този мост вече веднъж е бил...
06.10 | 12:30
-
Червен, оранжев и жълт код за опасно време са обявени за вторник 7 октомври 2025 г.
Червеният код важи за част от областите Хасково, Ямбол и Силистра, както и за целите Добрич,...
06.10 | 12:15