Изкуствен интелект прогнозира епидемии 28.05 | 09:47
Компютърният модел е способен да състави максимално точна прогноза на бъдещите пандемии

Учени от Института за екосистемни изследвания начело с Барбара Хан (Barbara Han) са разработили компютърен модел с елементи на изкуствен интелект.
Според авторите на изследването разработката е предназначена за прогнозиране на епидемии от заболявания, и то точно такива, които се предават от животно на човек.
Изкуственият интелект, според експертите, е способен да състави максимално точна прогноза на бъдещите пандемии въз основата на данни за измененията на популациите на вредните гризачи. В появата на такива епидемии като огнища на лаймска болест или ебола са виновни по-конкретно вездесъщите животни, пренасящи върху козината си опасни насекоми и микроорганизми възбудители.
Както разказват учените в статия, публикувана в сп. PNAS, новият компютърен модел, който има система за машинно обучение, е способен с точност до 90% да определи какви видове гризачи се явяват преносители на патогени, опасни за човека.
При създаването на своята разработка Хан и колегите ѝ съставили база от данни за 217 вида гризачи, които се явяват научно потвърдени преносители на опасни заболявания. След това учените създали модел за анализ на различните черти, присъщи на животните (като ареал или репродуктивно поведение), които може да сочат, че един или друг вид може да е носител на патогени.
Различните опити да се установи точна взаимовръзка между начина на живот или външния вид на животното с неговата потенциална способност да пренася заболявания са довели до създаването на модела, прогнозиращ огнища на епидемии с почти 90-процентова точност.
Досега програмата е идентифицирала 150 вида гризачи, които според нея се явяват потенциални носители на болестотворни бактерии и вируси. Учените обаче още не са доказали тяхната "вина".
Според резултатите от анализите, проведени от новия компютърен модел, най-големи концентрации на гризачи, разпространители на заболявания, се наблюдават в Централна Азия и Средния запад на САЩ.
За да установят 150-те потенциално опасни вида, учените са анализирали с новия модел 2277 вида гризачи, допълва Мегавселена.
Водещи
-
След задържането на Благомир Коцев: Нови спорове в парламента (ОБЗОР)
Приеха промените в Закона за противодействие на корупцията, дебатът също предизвика остри...
10.07 | 21:00
-
Панчугов: Кабинетът "Желязков" може да издържи далеч по-дълго от очакваното
Единственото, което може да разклати властта, е да има социално напрежение, каквато заявка...
10.07 | 20:45
-
3472 е броят на проектите на общините по инвестиционната програма в Бюджет 2025
Заместник-министърът на финансите Кирил Ананиев обясни каква е поредността на плащанията
10.07 | 20:30
-
От 14 юли в София тръгва нощният автобус до летище "Васил Левски"
Ето по какъв маршрут ще се движи
10.07 | 20:15
Най-четени
-
Пияната Дебора возила 6-годишния си син
Фолкпевицата Дебора беше задържана с 3.14 промила алкохол, след като предизвика катастрофа в...
10.07 | 09:59
-
Нефролог обяснява как излишните килограми водят до хронично бъбречно заболяване
Излишните килограми представляват сериозна заплаха не само за сърцето и ставите, но и за...
10.07 | 12:30
-
ЕП отхвърли вота на недоверие срещу Урсула фон дер Лайен
Той не получи подкрепата на две трети от евродепутатите
10.07 | 13:30