Изследване хвърля светлина върху синдрома на Даун 29.05 | 12:53
Мозъчни клетки бяха отгледани на базата на кожни клетки от възрастни хора
![Изследване хвърля светлина върху синдрома на Даун](http://inews.bg/pictures/931327_1004.jpg)
Изследване на учени от Университета в Уисконсин хвърлиха светлина върху синдрома на Даун.
При експеримента мозъчни клетки бяха отгледани на базата на кожни клетки от възрастни хора, засегнати от синдрома на Даун, известен също като тризомия 21, предаде BBC.
Според учените е налице намаляване на връзките между мозъчните клетки и че е възможно гени, които осигуряват защита на организма срещу стареене, да са дефектни.
Екип под ръководството на д-р Анита Бхатачария от Уисконсинския университет отгледал мозъчни клетки, като за целта кожните клетки били препрограмирани, за да се превърнат в стволови клетки, от които е възможно да се сформират всякакъв вид клетки в организма.
След това мозъчни клетки били отгледани в лабораторна среда.
"Едно от значимите открития е намаляването на връзките между невроните. Те комуникират по-малко помежду си. Това е новост. Тя обаче съответства на малкото, което знаем за мозъка при синдрома на Даун", заяви д-р Бхатачария.
Изглежда, че е направена още една крачка напред, която хвърля светлина върху ефекта от притежаването на три копия на 21-вата хромозома, отбеляза експертът Керъл Бойс.
Мозъчните клетки комуникират помежду си посредством синаптични връзки. Мозъчните клетки у индивиди, засегнати от синдрома на Даун, имат едва около 60 на сто от обичайния брой синаптични връзки, припомня БТА.
Водещи
-
Между 460 и 500 хил. пътници ползват столичното метро на ден
За разширението на третата линия на метрото през столичния кв. "Слатина" той обясни
10.02 | 15:30
-
Цончо Ганев би аларма: Туризмът ще пострада от вдигането на данъците
Според него трябва да е приоритет на държавата, българския турист да е запознат с наследството...
10.02 | 15:15
-
Работодателите: Вече 24 години държавните служители не заплащат за своя сметка осигурителни вноски, получава се дискриминация спрямо частния сектор
Осигуровките трябва да се заплащат от държавните служители тогава, когато заплатите им бъдат...
10.02 | 14:45
-
Общонароден бойкот на всички хранителни магазини в България обявиха от движение „Системата ни убива“
Те настояват за мерки от държавата като въвеждане на таван на цените за 70 стоки.
10.02 | 14:30
Най-четени
-
Софийски квартали остават без парно и топла вода
Едни от най-честите дела, които потребителите в столицата водят, са с "Топлофикация – София“,...
10.02 | 10:46
-
Експерти: Еднодневен бойкот на супермаркетите няма доведе до смъкване на цените
Опасности от държавна намеса
10.02 | 10:45
-
Нов случай в градския транспорт на София, при който пътник е заложник на шофьора
Оказва се, че случаят не е прецедент и други пътници са преживели същото.
10.02 | 09:59
-
На ден едно лице между 17 и 20 години би могло да изкарва между 200 и 300 лева от продажбата на вейпове
От началото на годината са задържани десет души с образувани досъдебни производства за...
10.02 | 12:45