Искате да отслабнете? Не допускайте тези грешки 20.01 | 17:38

Кои са петте най-често срещани причини за неуспех в диетата

От Кирил Русев

Човек и добре да живее, напълнява. А напълнее ли човек, неизменно се сблъсква с фундаменталния въпрос "Как да отслабна?" За щастие, в интернет и по книжарниците се намират все повече и повече отговори на този въпрос.

За нещастие в интернет и по книжарниците се намират все повече и повече отговори на този въпрос.

Не, нито вие виждате двойно, нито става дума за грешка от недоглеждане. Добре е на пазара да има разнообразие от решения за определен проблем. Но колкото повече стават тези решения, толкова повече нараства и числеността на онези от тях, които не само, че не дават обещаните резултати, но и застрашават здравето на лекомисления диетиращ, спекулирайки с мечтите и комплексите му.

Тук обаче нямаме за цел да критикуваме конкретни хранителни режими, а по-скоро да ви дадем един модел на поведение, към който НЕ трябва да се придържате, ако много държите да отслабнете.

1. Не бройте калории! Истината е, че в над 95% от случаите напълняването се дължи на излишък от калории. Тоест, яли сте повече, отколкото можете да изразходвате, за продължителен период от време. Ако искате да поправите ефектите от това си действие, ще трябва да ядете по-малко, отколкото изразходвате, за продължителен период от време (това се нарича отрицателен калориен баланс). Най-добрият начин да се уверите, че правите точно това, е да броите калории.

Много автори приписват ефективността на диетите си на изключването на тази или онази съставка от менюто на читателите, но истината е, че абсолютно всеки работещ хранителен режим успява да накара хората да ядат по-малко, съзнателно или несъзнателно.

Вече има изключително много мобилни приложения, компютърни програми и сайтове, които могат да ви помогнат в това наистина досадно, но необходимо занимание, възползвайте се от тях.

2. Страхувайте се от хранителни вещества! Индустрията винаги ще се задвижва от страха на хората от определени нутриенти. Преди беше модерно хората да се страхуват от мазнини. Сега на ред са въглехидратите, а с особена сила треперим пред глутена в хляба и другите тестени изделия и фруктозата в плодовете и напитките.

Има хора със специфични здравословни проблеми, за които изключването на тази или онази съставка от менюто може да направи чудеса. Ако не сте диагностицирани с конкретно заболяване, алергия или нетолерантност, вероятно не сте един от тях.

3. Спазвайте чужда диета! Всеки е различен. Различен е не толкова от физиологична гледна точка, колкото в специфичните си хранителни предпочитания. Ако не сте любители на месото и яйцата, това, че най-добрата ви приятелка е отслабнала с нисковъглехидратна диета няма и не трябва да има абсолютно никакво значение за вас.

Успешните диети са индивидуализирани. Тоест, те се съобразяват с вкуса на човек и постигат отрицателен калориен баланс, без да заменят любимите му храни с гадости.

4. Не се наспивайте! На първо място, липсата на сън ще ви даде повече време, през което да си общувате с хладилника. Но това не е всичко!

Липсата на сън ще ви направи по-лакоми и вероятно ще обърка инсулиновата ви чувствителност и нивата на кръвна захар.

Липсата на сън по време на диета пък стимулира тялото да посяга не само към енергийните си запаси под формата на мазнини, а и към мускулите. Мускулите по принцип са нещо, което върши хубава работа и изглежда добре.

5. Не тренирайте! Като казахме мускули, няма как да не споменем и тренировките. Макар и да не са основният фактор в постигането на отрицателен калориен баланс, тренировките са важни от гледна точка на запазването на мускулната маса по време на диета.

Много изследвания, също така, демонстрират, че хората се придържат към хранителния си режим с много по-голям успех, ако успоредно с него спазват и някаква тренировъчна програма.

Водещи

Най-четени