Кабинетът прие промените в наредбата за ТЕЛК 07.07 | 16:58
Гражданите ще бъдат улеснени
Министерският съвет прие Постановление за изменение и допълнение на Наредбата за медицинската експертиза, съобщиха от правителствения пресцентър.
Промяната касае оценката на трайно намалената работоспособност и на вида и степента на увреждане в проценти. Целта е да се постигне по-голяма прецизност на критериите, по които се извършва оценката на уврежданията, предвид различните стадии и етапи на заболяването.
В част от случаите процентите нетрудоспособност се актуализират, предвид достиженията на медицинската наука и практика. Отчитат се и съвременните възможности за терапевтично повлияване на уврежданията.
При доказани генетични аномалии се премахва обвързаността между възрастта и оценката на степента на увреждане, тъй като възрастта няма отношение към функционалния дефицит.
Промяната цели още болничният лист за карантина да се издава от лекуващия лекар, независимо колко дни временна неработоспособност е имало лицето преди карантината.
В мотивите към проекта от МЗ подчертават, че промените ще улеснят гражданите, защото няма да се налага да посещават различни органи на медицинската експертиза в условията на карантина.
Промените целят целят окомплектоването на ТЕЛК и НЕЛК комисиите, ангажирани с приемането или отхвърлянето на професионален характер на заболяването.
Взаимозаменяемостта между специалистите по професионални болести и тези по трудова медицина ще гарантира кадровата осигуреност на ТЕЛК и НЕЛК и оптималното протичане на медицинската експертиза по отношение на професионалните болести, пишат от МС.
Водещи
-
Първан Симеонов: Подкрепящите протестите се увеличават
"Аз не съм съгласен, че полицията не си е свършила работата. Според мен полицията си свърши...
07.12 | 18:00
-
Зеленски призова за още ПВО след масирани руски удари
Вчера и днес Русия отново атакува Украйна с множество дронове и ракети
07.12 | 17:40
-
Надзорният съвет на НОИ прие преправения бюджет
В план-сметката на ДОО за 2026 г. се запазват социалните разходи
07.12 | 17:20
-
МОСВ прави спешен мониторинг на морските води заради блокирания танкер
Басейнова дирекция следи за потенциално замърсяване в Черно море след нанесените удари по...
07.12 | 17:00
Най-четени
-
Външните министри на България и Украйна са обсъдили двустранното сътрудничество
Андрий Сибиха и Георг Георгиев са провели телефонен разговор
07.12 | 10:20
-
Българската порноактриса №1 е готова да участва в управлението на "Лукойл"
Мога да стана дясна ръка на бившия шеф на сайта за възрастни Бернд Бергмайр, ако той придобие...
07.12 | 15:30
-
Бойко Ноев: Протестите ще продължат!
"За да възтържествува демокрацията в България, много е важно тя да победи на президентските...
07.12 | 13:20
-
Делян Добрев: В новия бюджет има всичко, което иска протестът
По думите му напрежението около предстоящия протест в сряда е „напълно необяснимо“, тъй като...
07.12 | 16:00