Какво е общото между цигарите и мазнините по корема 22.03 | 10:15
Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.
Едни от най-известните супермодели в света са снимани с цигара в ръка. А притеснението от напълняване е често срещано оправдание за пушачите да не се откажат от цигарите. Ново проучване обаче показва, че пушенето всъщност увеличава мазнините в корема, макар и да намалява апетита, съобщава Мейл онлайн.
Това се отнася особено за онези мазнини, които се намират дълбоко в корема и са свързани с висок риск от сърдечни заболявания, диабет, инсулт и деменция, установяват учените.
В своето проучване изследователите от Университета в Копенхаген комбинират резултатите от различни генетични изследвания, обхващащи повече от един милион души. Те са проверили дали хората, които имат гени, свързани с тютюнопушенето, са склонни да имат различно разпределение на телесните мазнини в сравнение с непушачите.
Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.
Според учените това е висцерална (вътрешнотелесна) мазнина, която обгръща коремните органи, а не подкожна мазнина, която се намира точно под кожата. Висцералните мазнини са трудно забележими - човек може да има плосък корем и въпреки това да има нездравословни количества от тях, което увеличава риска от сериозни заболявания.
Научният ръководител д-р Герман Караскила обяснява: "Влиянието на тютюнопушенето върху коремните мазнини изглежда се проявява независимо от други фактори, като социално-икономически статус, употреба на алкохол, синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност (СДВХ) или склонност на човек да рискува. От гледна точка на общественото здраве тези резултати засилват значението на широкомащабните усилия за превенция и намаляване на тютюнопушенето сред населението, тъй като това може да спомогне за намаляване на висцералните мазнини в коремната област и всички хронични заболявания, свързани с тях".
Проучването, публикувано в списание Addiction ("Пристрастяване"), предупреждава: "Превенцията на тютюнопушенето и отказването от него са от решаващо значение за усилията на общественото здравеопазване за намаляване на честотата на редица хронични заболявания, особено на респираторните и сърдечносъдовите заболявания. Въпреки това отказването от тютюнопушене често е свързано с увеличаване на теглото, което може да намали мотивацията за трайно отказване и да подкопае ползите за здравето. Въпреки че пушачите обикновено имат по-ниско телесно тегло, те са склонни да притежават повече коремни мазнини от непушачите, което повишава риска от кардиометаболитни заболявания".
Изследователите стигат до заключението, че "усилията за превенция и спиране на тютюнопушенето могат да имат допълнителна полза от намаляване на коремните мазнини".
Данните сочат, че в момента в САЩ има около 28,3 милиона възрастни пушачи на цигари, като броят им намалява през последното десетилетие.
Предишни проучвания са установили, че никотинът, активната съставка в цигарите, потиска апетита и увеличава метаболизма.v
Водещи
-
Борисов и хората му помогнали на румънец на пътя Бяла - Русе
Румънска Шкода октавия се завърта на неопесъчен и заледен участък и полита в дере
23.11 | 15:00
-
ПП-ДБ отговори на поканата на ГЕРБ за разговори
23.11 | 14:00
-
СЗО свика извънредна комисия заради глобалната заплаха от маймунската шарка
Инфекцията с mpox обикновено протича леко с кожен обрив и треска. Въпреки това тя може да бъде...
23.11 | 13:40
Най-четени
-
Борисов предложил на ПП-ДБ ген. Атанасов за шеф на НС?
За себе си обаче Борисов категорично запазва премиерския пост.
23.11 | 12:00
-
Учредяват политическа партия "България Може"
Лидери са икономическият и политически анализатор Кузман Илиев и икономистът и бивш депутат,...
23.11 | 10:20
-
Иде мразовит уикенд: Зимата чука на вратата
Почивните дни ще стартират с жълт код за силни ветрове в голяма част от страната
23.11 | 09:00