Какво причинява мигрените? 15.06 | 17:01
Нервни влакна около кръвоносните съдове стават изключително чувствителни, смятат датски учени

Преди време датски учени съобщиха, че са направили ключово откритие за това какво причинява мигрените – стъпка, която може да спомогне за разработването на по-добро третиране на състоянието. Изследването противоречи на общоприетата теория, обясняваща тежкия главобол с разширяването на кръвоносни съдове от външната страна на черепа. Новото проучване показва, че болката вероятно се дължи на това, че нервни влакна около кръвоносните съдове стават изключително чувствителни.
В рамките на тестовете учените изследвали с ядреномагнитен резонанс 19 жени, страдащи от състоянието, като насочили вниманието си върху артериите им по време на пристъп. Жените били здрави и се оплаквали от мигрена без аура – т.е. нямали нарушения в зрението. Тази особеност според учените означава, че главоболието се ограничава само в едното полукълбо на мозъка, а другото остава незасегнато. Поради това може да се направи сравнение на двата дяла.
Противно на вярванията се оказало, че по време на пристъп кръвоносните съдове не се разширяват. Това накарало учените да потърсят друг механизъм. Артериите извън черепа не търпели изменение, а тези вътре само леко се разширявали от страната, където се чувствала болката.
Изследователите решили да проверят как действа често предписваното за мигрена лекарство "Суматриптан". На пациентите им било дадено от него преди сесия с ядреномагнитен резонанс. Оказало се, че артериите вътре в черепа оставали леко разширени, въпреки преминаването на болката. Това означавало, че лекарството не действа по-начина, по който се смята.
Според новата теория на учените болката по време на мигрена се причинява от това, че нервни влакна около кръвоносните съдове стават много чувствителни. "Разкритията дават индикации за това, че настъпват изменения в нервния контрол на кръвоносните съдове локално в мозъка и в същото време има промяна в регулацията на болката", казва Хелге Каш от университета Аархус по повод на проучването.
Водещи
-
Костадинов нарече медийната среда "фекална вода" след участие в БНР
Зад емоционалната реторика
12.09 | 10:15
-
Кантарджиев: Миналата седмица има с 5,45% увеличение на COVID случаите в сравнение с предходната
Коронавирусни инфекции е имало и ще има, напомни той.
12.09 | 09:59
-
Ген. Атанасов с въпроси към МВР след побоя в Русе, не иска да се крие истината
Казусът с Русе също ще е тема към вот на недоверие, разкри депутатът от ПП-ДБ.
12.09 | 09:45
-
Нетаняху: Палестинска държава няма да съществува
"Ще съхраним нашето наследство, нашата земя и нашата сигурност. Ще удвоим населението на...
12.09 | 09:30
Най-четени
-
Очаква се днес ПП-ДБ, МЕЧ и АПС да внесат в деловодството на Народното събрание петия вот на недоверие срещу кабинета "Желязков"
Предишни опити за сваляне на правителството
12.09 | 09:12
-
Кантарджиев: Миналата седмица има с 5,45% увеличение на COVID случаите в сравнение с предходната
Коронавирусни инфекции е имало и ще има, напомни той.
12.09 | 09:59
-
Ген. Атанасов с въпроси към МВР след побоя в Русе, не иска да се крие истината
Казусът с Русе също ще е тема към вот на недоверие, разкри депутатът от ПП-ДБ.
12.09 | 09:45