Какво трябва да знаем за високото кръвно 11.02 | 14:49
Любопитни факти и полезни съвети
"Да вдигна кръвното" е един от често използваните от българина изрази, но сигурни ли сме какво точно се крие зад него и разбираме ли напълно сериозността на въпросното състояние?
Използваме думата състояние, защото високото кръвно само по себе си не представлява заболяване, а е по-скоро рисков фактор за възникването на други здравословни проблеми като инфаркт и инсулт.
Хипертонията е хронично завишено кръвно налягане в артериалните съдове. По принцип най-високото кръвно се измерва сутрешно време, а най-ниските му стойности през денонощието се постигат по време на сън. Статистически най-високият процент от инфарктите и инсултите се случват непосредствено след ставане.
С високо кръвно са около 77% от хората, които получават мозъчни удари, 69% от получилите инфаркт и 74% от пациентите със сърдечна недостатъчност.
30% от населението на България страда от хипертония. Това е и един от основните фактори за високата заболеваемост и смъртност у нас. По данни от Националния статистически институт, сърдечно-съдовите заболявания отнемат живота на над 70 000 българи годишно.
Проблемът не засяга само възрастните, но и децата, като най-ниският праг е възрастта между 7 и 15 години. Около 3,5% от населението в тази възрастова група имат високо кръвно. Нивата на хипертония с неизвестен характер са много по-високи при мъжете, отколкото при жените.
В глобален план 9,4 милиона души годишно умират от усложнения на високото кръвно налягане. То е смятано и за най-рисковия фактор за смърт в света.
Основният фактор, свързан с артериалната хипертония, е наследствената обремененост. Стресът, затлъстяването, тютюнопушенето, злоупотребата с алкохол и нездравословното хранене допринасят за възникването и влошаването на състоянието. Респективно, намаляването на процента подкожни и околоорганни мазнини, редовната физическа активност, здравословното хранене, отказът от тютюнопушене и ограничаването на кофеина и алкохола имат положителен ефект върху кръвното налягане.
Нормалното кръвно налягане при покой е в диапазона 100–140 mmHg систолно (горна граница) и 60–90 mmHg диастолно (долна граница). Артериална хипертония има, когато редовната измервана стойност е 140/90 mmHg или по-висока.
Водещи
-
Къде у нас са най-ниските и къде най-високите заплати?
Общо за страната средната годишна заплата е била 24 485 лева.
19.12 | 17:59
-
Главчев не подписа Споразумение за сътрудничество в областта на сигурността между България и Украйна
"Зеленски прояви пълно разбиране. Каза, че ще изчака, когато сме готови", допълни Главчев.
19.12 | 17:20
-
Нуждата от редовно правителство с пълен управленски мандат обсъдиха преговорите екипи на ГЕРБ - СДС и ИТН
Това съобщиха от първата политическа сила, която от началото на седмицата всеки ден се среща с...
19.12 | 16:59
Най-четени
-
Радостин Василев: Подкрепям искането на имунитети
Припомняме, че главният прокурор Борислав Сарафов внесе в 51-вото Народно събрание искания за...
19.12 | 13:59
-
Главчев: Ако има човек, който най-много иска редовно правителство, то това съм аз
По думите му всяко следващо правителство ще може да прекрати това споразумение.
19.12 | 11:59
-
Нов удар по джоба преди празниците
Такса "битови отпадъци" за Стара Загора скача с 16%, за околните села - със 110%.
19.12 | 14:59