Кой пие повече - жените или мъжете? 09.08 | 11:42
Според учените по-големи пияници са дамите

Американски учени установиха, че жените, страдащи от алкохолна зависимост, стигат състояние, в което само лекар може да им помогне, няколко години по-рано от мъжете.
Резултатите от изследването са публикувани на сайта на сп. Alcoholism: Clinical & Experimental Research.
Психиатърът Бен Люис от университета във Флорида отбелязва, че исторически алкохолизмът се смята за мъжка болест, тъй като именно сред представителите на силния пол той е получил най-широко разпространение.
Но последствията от постоянна употреба на спиртни напитки се отразява различно на мъжете и жените. "Известно е, че алкохолизмът при жените прогресира с по-бързи темпове", пояснява той.
В изследването, което провели американските специалисти, взели участие 274 мъже и 257 жени. Всички те преминавали курс на лечение от алкохолизъм. Били им задавани въпроси, отнасящи се до интелектуалните способности и здравето. Експертите се интересували и от това кога за първи път са опитали алкохол и колко време след това са се обърнали към нарколог.
Станало ясно, че периодът от възникването на проблема с алкохола до обръщането към лекаря от жените средно е с четири-пет години по-кратък, отколкото при мъжете. Авторите на изследването смятат, че тук роля може да играе голямата готовност на жените да търсят помощ и да признаят, че имат проблем с алкохола. Първите проблеми със спиртните напитки и при двата пола започват на една възраст – 18-19 години.
Наскоро шведски учени установиха, че мозъкът на жените е по-неустойчив към токсично отравяне, включително алкохолно. Разрушаването на невроните при представителките на прекрасната половина на човечеството започва много по-бързо.
Нивото на серотонин при жените намалява с 50% след четири години редовна употреба на алкохол. При мъжете поразяването на мозъка започва след 12 години постоянно пиянство, твърди Кристина Берглунд от Гьотеборгския университет.
Серотонинът, изработван от мозъчните неврони, изпълнява множество функции в човешкия организъм. Той отговаря за процесите по съсирване на кръвта, скоростта на реакцията към дразнители, регулира състоянието на сън и бодърстване и т.н.
Намаляването на нивото на серотонина предизвиква тежка депресия, силна мигрена, нарушения на съня, усещане за безпричинен страх. Това може да бъде следствие от прием на голямо количество наркотични вещества, антидепресанти или алкохол.
Водещи
-
Бащата на Сияна: Тя беше дете с мисия на тази черна земя - да твори добро!
Спасяваше животни, хранеше бездомни, искаше да помогне на всяко дете в беда... Така и си...
05.04 | 18:00
-
Министър Иванов издаде втора заповед за проверка на пътищата
Този път се касае до геодинамични процеси, които засягат пътната мрежа
05.04 | 17:40
-
ПП иска Васил Терзиев да проведе нов конкурс за главен архитект на София
"Поздравяваме кмета на столицата за решителността му за спиране на корупцията", заявиха от...
05.04 | 17:20
-
Лекоатлетът ни Петър Дачев е заловен с кокаин за 5 млн. лева
Софийският окръжен съд остави в ареста 45-годишния европейски шампион по скок на дължина в...
05.04 | 17:00
Най-четени
-
Обръщат парите за втора пенсия в евро
Това ще се случи веднага след влизането ни в еврозоната
05.04 | 13:40
-
Митов нареди всеобхватна проверка на пътищата в страната
Мярката идва след трагедията с 12-годишната Сияна
05.04 | 15:00
-
Кирил Петков ще готви вот на недоверие през лятото
Той обясни, че ще говори с всички партии, дори МЕЧ и "Величие“.
05.04 | 11:00