Лекари предупреждават: Идат фалити на поликлиники и санаториуми 01.11 | 15:00
Парите за извънболнична помощ трябва да бъдат увеличени, категорични са от БЛС

Увеличението в болнична помощ е задоволително, особено като се вземе предвид, че от 10 години няма коригиране на цени за клиничните пътеки. Относно бюджета, който е предвиден за извънболнична помощ обаче, Българският лекарски съюз е крайно притеснен от подценяването на дейностите в това перо и са категорични, че този подход ще влоши качеството на медицински дейности в първичната и специализирана извънболнича помощ. Това заявяват от съсловната организация, след като вчера проведоха извънреден управителен съвет, във връзка с гласуваното разпределение на рамката за бюджет 2018 на НЗОК.
Колективното настроение относно бюджетната рамка е удовлетворително, твърдят от БЛС. "Категорични сме, че е необходимо увеличение в средствата за извънболнична помощ и ако това не се случи, предстоят фалити на лечебни заведения и в извънболничната помощ", алармират от съсловната организация, предаде БГНЕС. Реалното увеличение спрямо бюджет 2017 на НЗОК е 407 млн. лв., от които за болнична помощ са насочени 148,56 млн. лв., за медико-диагностични дейности – 5,5 млн. лв., за медицински изделия са предвидени 10 млн. лв., за първичната доболнична помощ – 7,2 млн. лв. и едва 2,9 млн. лв. за предвидени за специализираната извънболнична помощ.
"Специализираната извънболнична медицинска помощ (СИМП)е крайно подценен и поставя колегите в ситуация на невъзможност да издържат практиките си, а това неминуемо ще генерира напрежение между пациенти и лекари", опасяват се от БЛС. След заседанието на управителния съвет на БЛС, съсловната организация единодушно застана зад колегите си от извънболнична помощ, като настоява за увеличение в бюджета на НЗОК, както следва: За първичната доболнична помощ да се предвидят още 10 млн. лв., а за специализираната да се увеличат с още 13 млн. лв.
БЛС припомня, че в проектобюджета, който Съюзът изпрати до институциите през месец юли, исканите суми, реално отговарящи на потребностите на населението и на здравната система, за извъбнолнична помощ бяха значително по-високи - за Първична извънболнична медицинска помою (ПИМП) – 23 млн. лв. и СИМП – 26 млн. лв. Според БЛС, липсата на достатъчен ресурс в доболничната помощ ще се отрази крайно негативно на достъпа на пациентите до здравеопазване, а от друга страна ще създаде условия за противопоставяне на работещите в доболнична и болнична помощ.
Лекарския съюз настоява реалното и оптимално увеличение, което организацията иска, да се удовлетвори. "Необходимо ли е да почнат фалитите на болници и в извънболнична помощ, за да може отговорните институции да си дадат сметка, че всяко перо в системата на здравеоппазване е важно и не бива да бъде подценявано", категорични са от БЛС.
Водещи
-
Д-р Аспарух Илиев: Лечението започва в ума
Специалистът говори за вярата като терапия за пациента
19.04 | 13:00
-
Планетарен съвпад на Сатурн и Нептун в Овен: Какво носи на всяка зодия?
Рядкoто aстрoлoгичнo събитие се случва з първи път от 400 г. насам
19.04 | 12:40
-
Официално от Белия дом: Ковид-19 е изтекъл от лаборатория
Администрацията на Тръъмп публикува анализ
19.04 | 12:00