Лекуват неосигурените само ако много са закъсали със здравето 06.02 | 10:03
Атанасова лъже за обществената поръчка, заяви Андреева

Занапред хората без здравни осигуровки ще получават медицински грижи само ако са много закъсали. Това стана ясно от думите на ресорния министър Таня Андреева пред Нова телевизия. Тя заяви, че гражданите, които не са си покривали вноските, ще получават само спешна помощ.
Министърът коментира, че подкрепя идеята тези, които са некоректни към осигурителната система, да заплащат сами лечението си. "Неравенството в здравната ни система продължава да бъде актуално. "13-годишна не плаща, а получава същото лечение – за съжаление това е законодателството. Не е нормално работещи да плащат за всички. Трябва да се създадат отделни пътеки и здравнонеосигурените да получават само спешна помощ", каза здравният шеф.
Андреева коментира и информацията, че занапред в линейките ще има само фелдшери. Тя обясни, че парамедиците и асистентите ще поемат случаите, които не са тежки и не изискват спешна лекарска намеса. Здравният министър коментира, че например за високо кръвно не е нужно в линейката да има доктор. В останалите обаче докторите ще поемат грижата за пациентите.
Министърът коментира и обвинението на предшественичката ѝ Десислава Атанасова, че възложила обществена поръчка от 6,5 млн. лева за интегрираната информационна система в спешните центрове, която вече била изградена. "Това с 6,5-те милиона е скандал. Твърдението на Атанасова е лъжа", коментира Андреева. "Доказах го с документи. Политическото говорене не трябва да се осланя на лъжи", отсече тя.
Андреева коментира и вечно наболелия проблем с лекарствата за онкоболни. Тя обвини за това фармацевтичните компании, които с цел печалба правили манипулации с медикаментите. Здравният шеф обясни, че фирмите първо внасяли съответното лекарство и след това го изнасяли, за да спечелят повече пари от продажбата му.
Относно отказите за скенер и ядреномагнитен резонанс Андреева разкри, че министерството прави всичко възможно това да не се случва, като разкрива центрове и закупува качествена техника.
По повод жалбите на пациенти, че още в началото на месеца няма направления за специалисти, министърът каза, че това не е работа на министерството, а на здравната каса. Тя информира и че обещаното увеличение на заплатите в психичните клиники от 20% е вече е факт и средствата са преведени.
Андреева информира, че протоколите за изписване на лекарствата за хронично болни ще важат една година вместо 6 месеца.
Водещи
-
Борислав Сарафов остава и.ф. главен прокурор
По думите му след шест месеца трябва да бъде избран нов и.ф. председател на ВАС на мястото на...
16.10 | 18:00
-
Василев: Съдът, прокуратурата и КПК са в ролята на трите маймунки – не чух, не видях, не разбрах
Съдът отказа да ме разпита, за да може делото срещу кмета на Варна Благомир Коцев да седи в...
16.10 | 17:20
-
Нетаняху: Войната в Газа не е приключила
До момента са върнати телата на едва девет от общо 28 мъртви заложници, които трябва да бъдат...
16.10 | 17:00
-
Изплащаните добавки към пенсиите към края на миналата година са 770 844 или със 144 повече в сравнение с края на 2023 г.
От общия брой на добавките с най-голям относителен дял са т. нар. „вдовишки добавки“ по чл. 84...
16.10 | 16:45
Най-четени
-
Ива Митева: Очаквах Слави Трифонов да напусне коалицията още вчера
Бившият председател на парламента не разбира поведението на ИТН и критикува грешките на...
16.10 | 12:43
-
bTV Media Group и Венета Райкова се разделят
Медията остава ангажирана с мисията да предлага актуално и развлекателно съдържание
16.10 | 11:15
-
Пеевски: Говорих с премиера. Каза, че до понеделник щели да решат какво ще правят
Предполагам, че Желязков изчаква Борисов. Всичко е в неговите ръце - той ще реши дали ще...
16.10 | 10:45