Маслото е полезно за сърцето? 10.02 | 12:51
Диетолозите препоръчваха дневната консумация на мазнини да не надвишава 30 процента от менюто

Диетолози от САЩ и Великобритания установиха, че предишните съвети да не консумираме мазнини, съдържащи се в маслото и необезмаслените продукти, за да опазим сърцето си, се оказват несъстоятелни, съобщи Reuters.
През 1977 г. и през 1983 г. здравните власти в САЩ и Великобритания съветваха милиони граждани да се намали консумацията на мазнини с цел избягването на сърдечносъдовите заболявания. Диетолозите препоръчваха дневната консумация на мазнини да не надвишава 30% от менюто, а на наситените мазнини - не повече от 10 на сто. Тези съвети останаха в сила от 70-те и 80-те години на миналия век.
Те бяха породени от факта, че една пета от дневното меню на британците се състоеше от наситени мазнини, идващи от маслото, сметаната и тлъстите меса. В резултат на медицинските препоръки производителите започнаха да пускат на пазара продукти с ниско съдържание на мазнини, а потребителите масово избягваха маслото, сирената и сметаните.
Но екипът на Зоуи Харкум от университета в Западна Шотландия и Джеймс Николантонио от Института за сърцето в Сейнт Люк стигна до по-различни изводи след осъществяване на мета-анализи.
Препоръките не съответствали на истинското състояние на нещата. Демонизирането на мазнините отклонявало вниманието от другитe фактори, водещи до затлъстяване и болести на сърцето - въглехидратите и захарите. Именно тази консумация, а не на мазнините, е била в основата на масовото трупане на наднормено тегло.
Други специалисти оспорват изводите на Харкум и Николантонио. Според тях въведените диетични норми през 70-те и 80-те години на миналия век са способствали за значителното намаляване на сърдечносъдовите болести сред населението.
Водещи
-
Вижте всички рeшения на МС от днес
Правителството одобри национална позиция за напредъка в изпълнението на препоръките от...
09.04 | 20:30
-
Истинско шоу на времето в четвъртък
Утре ни очакват силен вятър, гръмотевици, сняг, суграшица...
09.04 | 20:44
-
Оперират по спешност десетокласника, паднал от прозорец на столичната гимназия
Момчето е с тежки травма на гръбначния стълб, както и на двата крака
09.04 | 20:15
Най-четени
-
Парламентът ще промени съставите на постоянните комисии
Парламентът ще избере и секретари на Петдесет и първото Народно събрание. Предстои и първо...
09.04 | 09:30
-
ПП-ДБ иска: 6 месеца затваряне на заведения за пушене на всякакви цигари, включително електронни
Ето и основнатта част от предложението:
09.04 | 09:59
-
Бойко Борисов заяви, че ТОЛ системата е ефективен инструмент, който може да дисциплинира водачите
„Позицията на ГЕРБ е, че ТОЛ системата може да дисциплинира водачите - и скорост, и товари, и...
09.04 | 11:00