Над 235 хил. души у нас са в преддиабетно състояние 14.11 | 17:03
Различни фактори влияят на вероятността от заболяване

Над 235 хил. души у нас са в преддиабетно състояние. Това сочат данни на Международната диабетна федерация. 80% от тях не подозират, че кръвната им захар е по-висока от нормалното.
"Броят на пациентите със захарен диабет значително нараства, особено след Ковид пандемията от 2019 г. нататък. Много от тях са останали недиагностицирани, в днешно време забелязваме значително нарастване на броя на диабетиците и подмладяване на заболяването", коментира ендокринологът д-р Мария Калинкова в "България сутрин".
Различни фактори влияят на вероятността от заболяване
По думите ѝ има хора, които ядат по един шоколад и им няма нищо, но има хора, които консумират много сладко и това води до инсулинова резистентност.
"Факторите, които предразполагат за отключване на захарен диабет, може да се разделят на две групи. Едните са свързани с генетична или фамилна предразположеност. Другата група са епигенетичните, които са свързани с начина на живот, хранене, движение, стрес, сън. Начинът на хранене е 1/3 от цялата картинка. Движението предразполага към образуване на мускулна маса, което е важно за нашия метаболизъм", допълни д-р Калинкова за Bulgaria ON AIR.
Според нея е важно движението и хигиената на храненето - дали се храним редовно, дали пропускаме хранене.
"Добре е поне веднъж в годината да се правят профилактични изследвания, в които може да се включи дори само една кръвна захар на гладно, с която можем да се ориентираме. Ако има и други фактори като високо кръвно налягане, наднормено тегло, заседнал начин на живот, е добре да се проведат и по-специализирани изследвания", поясни гостът.
Трябва да следим за симптоми
Няма възрастови препоръки кога човек трябва да се изследва, по-скоро зависи от това с какви придружаващи заболявания е човекът и в какво здравословно състояние е, посочи д-р Калинкова.
"Всичко е много индивидуално. При пациенти, които имат наднормено тегло и рискови фактори, е добре да се направи - колкото по-рано, толкова по-добре. Когато имаме генетична предразположеност, също е добре да се проведе. Диабета го наричат "тихия убиец", защото уврежда всички тъкани и органи тихо. Много често хората го неглижират и не се изследват. Самият диабет, когато се отключи, се характеризира с повишена жажда, често уриниране, повишен глад към сладки храни и напълняване. Всеки човек трябва да съблюдава за симптоми. Достъпът до медицинска помощ у нас е лесен", каза още ендокринологът.
Водещи
-
След шума около разследването на Христо Грозев: Изслушват в НС шефовете на службите
По думите му това е във връзка с журналистическо разследване на Христо Грозев и Роман...
02.06 | 17:59
-
Детски кът ще бъде официално открит на летище „Васил Левски“ Терминал 2
Той е изграден в партньорство с Представителството на Европейската комисия в България.
02.06 | 17:40
-
Утре е денят на данъчна свобода – работим за държавата 154 дни
Рекордни разходи и нов дълг
02.06 | 17:23
-
Две магнитни бури ще ни ударят едновременно
Учените отбелязаха, че едва до вечерта на 4 юни ситуацията с геомагнитното излъчване ще се...
02.06 | 16:59
Най-четени
-
ВКС: Георги Семерджиев вече е в затвора за 20 години 3
Семерджиев беше признат за виновен за причиняване смъртта на Христина и Хариет при катастрофа...
02.06 | 14:59
-
КЗП: Установени са масови нелоялни търговски практики, мерките ще бъдат безкомпромисни
Комисията за защита на потребителите напомня, че контролът ще бъде още по-интензивен в...
02.06 | 15:15
-
Социалните неравенства у нас остават тревожно високи
Намаляват разликите в тоталния коефициент на раждаемост между етническите българи и турците и...
02.06 | 14:15
-
Гърция вече се пълни с български туристи и за целия летен сезон очакваме невиждан ръст от 40% спрямо миналата година
Най-търсена си остава Северна Гърция с районите на Халкидики и Кавала. До тях се пътува много...
02.06 | 14:45