Откриха как стресът допринася за загубата на памет 06.04 | 19:36
Открието може да помогне за лечение на ранен стадий на Алцхаймер
Учени твърдят, че са открили как стресът може да допринесе за загуба на паметта в по-напреднала възраст, съобщава Independent.
Екип от изследователи от Университета на Единбург разкрива по какъв начин два от рецепторите в мозъка на по-възрастните хора реагират на хормона на стреса кортизол, който пък се свързва с увеличаване на забравянето с напредването на възрастта.
Изследване на стари мишки показало, че единият от рецепторите бил активиран от по-ниските нива на кортизол, който отговаря за паметта. Освен това по-високите нива на хормона оказали влияние и върху втория рецептор, активирайки процеси в мозъка, които допринасят за нарушенията в паметта.
Когато рецепторите, свързани с лошата памет, били блокирани, проблемите с извикването на паметта били редуцирани. Оказало се, че високите нива на кортизол при мишките водят до по-малък шанс да си спомнят кой е правилният път в лабиринта.
"Ние знаем, че хормоните на стреса засягат паметта, но това изследване обяснява начина, по който рецепторите се свързват с функционирането на паметта в напреднала възраст", заявява д-р Джойс Яу, ръководител на изследването в университетския център за сърдечно-съдови изследвания. "Сега знаем, че понижаването на нивата на хормоните на стреса предпазва от активирането на рецепторите в мозъка, което е лошо за паметта".
Според Яу разбирането на този механизъм ще помогне на учените да намерят начини за справяне със загубите на паметта, както и може да доведе до създаването на нов начин на лечение на начален стадий на болестта на Алцхаймер.
Изследването обяснява и защо излагането на много стрес в дълъг период от време пречи на нормалните процеси при съхранение на ежедневните спомени, освен това, че по-малкото количество стрес може да помогне на хората да съхранят по-добре емоционалните си спомени.
Освен това изследователите търсят ново химическо съединение, което да блокира ензим, който помага за производство на хормоните на стреса. Те се надяват, че това може да се използва за изработката на лекарство, което да забавя намаляването на паметта, свързано с процеса на стареене.
Водещи
-
Бедствия, инциденти, световни конфликти: Иде ретрограден Марс!
Месеците януари и февруари ще са много трудни и размирни както у нас, така и в световен...
02.12 | 21:00
-
Бъчварова: Има три непреодолими препятствия пред партиите
По думите ѝ независимо, че парламентът е „много раздробен“, възможностите за партньори на ГЕРБ...
02.12 | 20:45
-
Бащата на Емануела Горсова изчезнал с 360 бона от парите за лечението й
За това алармира актьорът Владислав Карамфилов, който години наред помага на семейството
02.12 | 20:15
Най-четени
-
Кунчев: Всяка година повишаваме броя на закупените противогрипни ваксини
По думите му 480 000 души са си поставили противогрипна ваксина.
02.12 | 09:13
-
133-тата годишнина от създаването на Военномедицинска академия
На тържественото събрание днес ще присъства също началникът на отбраната адмирал Емил...
02.12 | 09:15
-
Главчев: Това, което се случва в парламента вече не е смешно, служебното правителство ще продължи да работи докато трябва
Пред медиите той определи като „странно“ председателят на НС да бъде третиран като потенциален...
02.12 | 10:15
-
Наши изявени политически анализатори посочиха важната схема, свързана с напрежението в страната
Проблемът с главния прокурор е друг важен въпрос. Как ще се постигне съгласие в един разцепен...
02.12 | 12:45