Откриха как стресът допринася за загубата на памет 06.04 | 19:36
Открието може да помогне за лечение на ранен стадий на Алцхаймер

Учени твърдят, че са открили как стресът може да допринесе за загуба на паметта в по-напреднала възраст, съобщава Independent.
Екип от изследователи от Университета на Единбург разкрива по какъв начин два от рецепторите в мозъка на по-възрастните хора реагират на хормона на стреса кортизол, който пък се свързва с увеличаване на забравянето с напредването на възрастта.
Изследване на стари мишки показало, че единият от рецепторите бил активиран от по-ниските нива на кортизол, който отговаря за паметта. Освен това по-високите нива на хормона оказали влияние и върху втория рецептор, активирайки процеси в мозъка, които допринасят за нарушенията в паметта.
Когато рецепторите, свързани с лошата памет, били блокирани, проблемите с извикването на паметта били редуцирани. Оказало се, че високите нива на кортизол при мишките водят до по-малък шанс да си спомнят кой е правилният път в лабиринта.
"Ние знаем, че хормоните на стреса засягат паметта, но това изследване обяснява начина, по който рецепторите се свързват с функционирането на паметта в напреднала възраст", заявява д-р Джойс Яу, ръководител на изследването в университетския център за сърдечно-съдови изследвания. "Сега знаем, че понижаването на нивата на хормоните на стреса предпазва от активирането на рецепторите в мозъка, което е лошо за паметта".
Според Яу разбирането на този механизъм ще помогне на учените да намерят начини за справяне със загубите на паметта, както и може да доведе до създаването на нов начин на лечение на начален стадий на болестта на Алцхаймер.
Изследването обяснява и защо излагането на много стрес в дълъг период от време пречи на нормалните процеси при съхранение на ежедневните спомени, освен това, че по-малкото количество стрес може да помогне на хората да съхранят по-добре емоционалните си спомени.
Освен това изследователите търсят ново химическо съединение, което да блокира ензим, който помага за производство на хормоните на стреса. Те се надяват, че това може да се използва за изработката на лекарство, което да забавя намаляването на паметта, свързано с процеса на стареене.
Водещи
-
София е най-опасният град за децата в Европа
София е на дъното и при обезопасяването на велоалеите, отбелязва международно проучване
25.05 | 18:00
-
Светлана Гущерова иска триъгълно лице
Тя буквално не излизала от клиниките за естетика, твърди клюката
25.05 | 17:40
-
Сбогуваме се с Кирил Ивков в четвъртък
„Синята” легенда си отиде от този свят на 78-годишна възраст
25.05 | 17:20
-
Всеки ден четирима българи умират от хепатит заради ненавременно лечение
Д-р Аспарух Илиев коментира стряскащите данни за тази болест, както и за другите опасности,...
25.05 | 17:00
Най-четени
-
Нинова: Пеевски е ключовата фигура, Борисов е притиснат и ще приключи като Доган
"Непокорна България" е за референдум за еврото, подчерта тя
25.05 | 12:40
-
Медицинските сестри излизат на ефективен протест по подобие на софийските шофьори
От Синдиката на българските медицински специалисти искат заплатите им да са 150% от средната...
25.05 | 16:00
-
Киселова: Конституционният съд със своя акт ще сложи окончателно край на този спор
Председателят на Народното събрание коментира злободневни теми
25.05 | 13:00