Откриха превенция срещу астма 17.05 | 16:37
Микроби в белите дробове осигуряват защита

Първите седмици след раждането са от решаващо значение за това дали човек ще е засегнат от астма или не. Това е установено от изследване с мишки, извършено от учени от университета в Лозана и Университетската болница в кантона Во, Швейцария, съобщи сп. "Сианс е авнир". Учените са са заключили, че микроби в белите дробове усилват имунната система на новородените. Дълго време се смяташе, че в белите дробове няма микроби.
Наскоро обаче бе установено, че респираторният ни орган е колонизиран от бактерии както червата и кожата. Екипът на Бенжамен Марслан от университета констатирал, че тези микроби могат да осигурят защита срещу астма. В рамките на изследването мишки били изложени на ефекта от акари в домашния прах. Алергичната реакция у новородените гризачи била далеч по-силна, отколкото у възрастните мишки. Всъщност белите дробове на мишлетата, които току-що са се появили на бял свят, все още не са колонизирани от микроби, които променят имунната система така, че алергичната й реакция да е по-слаба.
Учените са на мнение, че този процес на колонизиране протича през първите две седмици от живота на мишките. Предотвратявайки колонизирането с микроби на белите дробове на мишлетата, учените показаха, че животните остават чувствителни към астмата през целия си живот и имат по-силна имунна реакция към алергените. Марслан и екипът му са започнали проучвания, които целят да се провери дали заключенията им са валидни при хората.
Водещи
-
Ограничено движние около "Св. Ал. Невски" довечера
СДВР предприемат необходимите мерки за охрана на обществения ред и пътната безопасност във...
19.04 | 16:20
-
Благодатният огън слезе в Йерусалим, носят го у нас от Румъния довечера
И тази година църковна делегация от България не пътува до Израел, за да пренесе свещения...
19.04 | 16:00
-
Ева Кикерезова заменя бременната Натали в ефира на Би Ти Ви?
Таткото на първото бебе за секси синоптичката Натали е многократният ни шампион по...
19.04 | 15:00