Пациенти с мозъчни тумори се оплакват от неадекватно лечение 08.01 | 11:19
Те са изпратили жалба до омбудсмана Константин Пенчев

Пациенти с редки мозъчни тумори са се обърнали към омбудсмана Константин Пенчев и Комисията за защита от дискриминация с жалба поради липсата на адекватно лечение, става ясно от уебсайта на асоциация "Хипофиза”.
По думите на Ваня Добрева, председател на тази организация, пациентите смятат, че са дискриминирани. Причината за това е, че според тях държавата не им предлага възможности да се лекуват с модерни методи на лъчелечение и радиохирургия. В жалбата се посочва, че пациентите искат реална реимбурсация на разходите за високотехнологично лечение по съответните клинични пътеки.
"В момента нито един лъчетерапевтичен център не предлага тези уникални методи. Това е изключително прецизна и поради това 3-4 пъти по-трудоемка дейност, изискваща участие на голям екип професионалисти и сериозни разходи за болницата. Клиничните пътеки са недофинансирани, което прави техниката неизползваема”, гласи текстът, изпратен до омбудсмана.
От Асоциация "Хипофиза” твърдят, че поради липсата на условия у нас, на голяма част от пациентите с тумор на хипофизата се налага да ходят в Турция, където има подобни специализирани центрове. Само за един курс лъчетерапия те заплащат сума, възлизаща на 10 хил. евро, което според пациентите е "непосилно”. Лечението се оскъпява допълнително поради наложителните разходи за престой и пътуване.
Жалбата гласи, че тези средства са сериозен проблем за повечето болни, тъй като голяма част от тях получават пенсия за инвалидност, която е 126 лева. Според писмото на асоциацията, нито един пациент над 18-годишна възраст, който има тумор на хипофизата, не е получил финансиране от Националната здравноосигурителна каса или от Комисията за лечение в чужбина за лъчетерапия или радиохирургия в чужбина.
Лъчелечението, предлагано в България, предполага облъчване на част от главния мозък, което не решава здравословния проблем, а същевременно води до когнитивни и други мозъчни разстройства, твърдят пациентите.
Около 20 на сто от пациентите с тази диагноза се нуждаят от въпросната лъчетерапия и радиохирургия, тъй като не могат да се лекуват с лекарства и хирургическа намеса.
"Като не осигуряват адекватно финансиране на този вид терапия МЗ и НЗОК нарушават конституционното право на лечение и нормален живот на българските пациенти”, се посочва в обръщението към омбудсмана.
Пациентите обаче са категорични, че както НЗОК, така и Министерството на здравеопазването отказват съдействие по въпроса.
Водещи
-
Прокурорът по делото за убийството на Димитър Малинов от Цалапица поиска доживотна присъда
Тялото на Митко бе открито след дни на издирване, а близнаците бързо бяха разкрити като...
04.04 | 17:40
-
Променя се организацията на движението във връзка със строително-монтажни дейности на бул. „Ген. Столетов“
От днес (4 април) до 13 април, включително, се забранява влизането на пътни превозни средства
04.04 | 17:00
-
Желязков при срещата си с краля на Йордания Абдула II: Диалогът между регионите е ключов за справяне с общите предизвикателства
Министър-председателят Росен Желязков отправи специални поздрави към премиера на Йордания...
04.04 | 16:45
-
Временно е ограничено движението по път I-3 Радомирци – Телиш
Припомняме, 12-годишната Сияна загина при тежък инцидент на пътя, след като камион се блъсна в...
04.04 | 16:30
Най-четени
-
Кристалина Георгиева: Митата на САЩ са значителен риск за глобалните перспективи
Тя добави, че е важно да се избягват стъпки, които биха могли да навредят допълнително на...
04.04 | 10:15
-
Пожар пламна в 5-звезден хотел в турския курорт Мармарис
Шестима души са пострадали от вдишване на дима
04.04 | 13:30
-
Революционно откритие: Аспиринът може да спре разпространението на рака
Перспективи за клинично приложение
04.04 | 09:59
-
Виктория, от лесбийската афера от „Хелс китчън“, е останала без годеник.
Оказва се, че Ивайло не ще и да чуе за нея. Той вече е скрил профила си в социалната мрежа....
04.04 | 11:45