Разболява ли ревността? 29.11 | 11:00
Ревността е често срещана емоция, която в някои случаи може дори да бъде от полза за взаимоотношенията
Казват, че винаги трябва да се стремим към позитивните вибрации. Това може и да звучи лесно, но на практика невинаги е толкова постижимо. Когато негативните чувства превземат ума ни е много трудно да се отървем от тях. Най-лошото е, че те могат да повлияят неблагоприятно върху нашето физическо здраве. Тялото е склонно да реагира на психическия стрес, сякаш е физически стрес. Това може да е причината, поради която чувството на тъга може да причини умора или тревожността може да накара мускулите да се напрегнат.
Понякога нашето емоционално състояние може дори да ни разболее. Според проучване от 2012 г., публикувано в PNAS , изследователи установяват, че участниците, които са били под стрес, са по-склонни да настинат в сравнение с други. Това е така, защото стресът, който причинява физическо заболяване, понякога може да бъде страничен резултат от друга потисната емоция - като ревността.
Но може ли ревността наистина да ви разболее?
Ревността е често срещана емоция, която в някои случаи може дори да бъде от полза за взаимоотношенията. Специалисти казват, че леката ревност може да бъде здравословна. Тя показва, че човек се грижи за партньора си, цени го и не иска да го загуби. Въпреки това, потиснатата ревност, която тлее с течение на времето, може в крайна сметка да причини вреда на вашето физическо здраве.
Някои от ефектите, които тя може да предизвика върху тялото са по-бърз пулс, треперене и гадене. Всичко това се дължи на реакцията на тялото към борба или бягство - същата реакция, която се задейства, когато сте стресирани или уплашени.
Ако ревността рутинно подлага тялото на стрес, това може да ви изложи на риск от по-често разболяване. Хроничният стрес от ревност може да доведе и до няколко други физически състояния, като сърдечни заболявания, диабет, автоимунни заболявания и инфекции.
Как да се справим?
За да управлявате ревността трябва да определите първопричината за вашите чувства, за да разкриете скрита нужда или желание. Това може да ви помогне да направите необходимите промени, за да получите това, което искате. Практикуването на благодарност за това, което вече имате, може да бъде друг начин за облекчаване на ревността, като същевременно намалява стреса.
Променете начина си на мислене като се откажете от привързаността си към конкретен резултат. Тези промени могат да бъдат особено полезни, когато изпитвате завист към някой, който има нещо, което вие нямате.
Прекалената ревност може да е знак за проблеми във връзката. Говорете с партньора си и обсъдете посещение на терапевт заедно.
Водещи
-
Почина композиторът Александър Савелиев, който пострада при взрив на газова бутилка
Той е автор на повече от 8000 песни и 1500 аранжимента за големи имена в поп музиката у нас
07.01 | 21:13
-
Красен Станчев: Членството ни в еврозоната трябва да се отложи за 2026 година
"България не е най-бедната страна в ЕС, но е с най-бедното като компетентност управление",...
07.01 | 21:00
-
Силва Дончева с прогноза за 2025-а и идните 35 години
НАТО и Русия ще воюват заедно в голяма морска битка, предрече астрологът
07.01 | 20:45
-
Какво пише в проекта на споразумение за редовен кабинет
Интересен момент е, че подпис под документа ще положи и кандидатът за министър-председател
07.01 | 20:30
Най-четени
-
Комисия по бюджет и финанси в Народното събрание се събира на първото си заседание днес
На днешното заседание на бюджетната комисия на въпросите на народните представители ще...
07.01 | 09:45
-
Първи казуси около пълноправното ни членство в Шенген започват да се прилагат на практика
Всяко дете може да напуска територията на България самостоятелно или с родител, като при...
07.01 | 10:15
-
Ето кои българи са поканени на инаугурацията на Доналд Тръмп
Оказана е честта на 8 наши сънародници, гласи неофициална информация
07.01 | 17:00
-
Бившият лидер на БСП създава нова лявоцентристка партия
Критика към преговорите за кабинет
07.01 | 09:15