Ракът е и финансов бич за ЕС - борбата с него коства 126 млрд. евро годишно 14.10 | 13:53

Отсъствието от работа на близките на пациентите струва 52 млрд. евро

От Христина Рафаилова

Освен загубата на човешки живот онкозаболяванията костват милиарди на страните в ЕС. Борбата с рака струва на блока 126 млрд. годишно. Това показва анализ за икономическото влияние на болестта. В тази цифра влизат разходите за терапия и грижа за пациентите. Също така са калкулирани намалените приходи на близките им заради това, че полагат грижа за болните, уточнява BBC. 51 млрд. са средствата, отиващи за посещенията при лекари.  

Пропуснатите часове работа заради заболяването и икономическите загуби от ранната смърт на пациентите се оценяват на 52 млрд. евро. 

Очаквано по-богатите стари страни членки като Германия харчат повече за лечение на онкологични заболявания в сравнение с държавите в Източна Европа като България и Латвия. 

Най-големи загуби носи ракът на белите дробове. Смъртоносното заболяване засяга основно млади хора. Поради това намалената продуктивност и преждевременната смърт оказват силен икономически ефект. 

Сред другите болести, които се явяват "бреме" за ЕС, са старческата деменция и сърдечносъдовите заболявания, включително и високото кръвно налягане. За лечението на пациентите с болно сърце ЕС отделя 189 млрд. евро. За болните от деменция разходите за година в 15 от държавите възлизат на 169 млрд. евро. 

Деменцията "струва" много скъпо заради дългата продължителност на грижите за пациентите. Сърдечните болести са бреме за ЕС, тъй като засягат много голям кръг от хора – повече от тези, страдащи от рак. 

Водещи

Най-четени