СЗО: Настъпи повратна точка в борбата с ебола 22.01 | 17:00
В трите най - засегнати страни случаите на инфектирани са драстично намалели

Световната здравна организация (СЗО) видя "светлина в тунела" в борбата с най – голямата по размери епидемия от ебола.
Данните в страните, засегнати най – силно от смъртоносния вирус, са повече от обнадеждващи, като от организации заявиха, че те са повече от обнадеждаващи. Според СЗО е настъпила повратната точка в овладяването на епидемията.
През последната седмица в Либерия са регистрирани само осем случая, като в пика на разпространението на заразата са били 500 седмично. В Гвинея заболеваемостта е спаднала до 20 пациенти за 7 дни, като в разгара на епидемията те са достигали до 292 души на седмица. В Сиера Леоне случаите са редуцирани до 117 на седмица, като в най – пиковия момента те са били 748.
По време най – голямата в историята епидемия ебола отне живота на над 8 600 души, а инфектираните достигнаха до над 21 700 души само в трите страни.
Експерти от организацията обаче предупреждават, че няма място за успокоение, тъй като все още има риск случаите на заразени да нарасне отново. Заплахата за нова епидемия остава, докато не се положат усилия да се проследят всички контактували с инфектираните, смятат от СЗО.
Достатъчен е и един случай, за да започне на нова епидемия, за това откриването на всички, които са били в досег със заразените, е жизненоважен фактор.
За момента проследените хора, контактували с инфектираните, са твърде малко в засегнатите страни, сочи статистиката.
Западната част на Сиера Леоне остава най – проблемна, като от 145- те случая регистрирани през последната седмица 100 са именно в този регион.
Водещи
-
Милиони гърци напускат големите градове и се отправят на традиционната си августовска ваканция
Очаква се повечето хора в Гърция да се завърнат в градовете след 15 август - Голяма...
03.08 | 18:00
-
САЩ обвиниха българин за трафик на оръжия, предназначени за наркокартел
Предложил списък със снаряжение на стойност 53 милиона евро
03.08 | 17:17
Най-четени
-
Български пенсионери превзеха гръцките плажове
Те са привлечени от изключително евтини еднодневни екскурзии
03.08 | 13:20
-
Митрофанова: България "безпрецедентно" притиска "Лукойл" да продаде бизнеса си
Тя припомни, че доставките на руски газ за България са прекратени от април 2022 г., когато...
03.08 | 10:40
-
Поскъпването на основни храни, плодове и зеленчуци на борсите продължава
сочат данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ
03.08 | 10:20