Сладките напитки убиват 184 000 души годишно 30.06 | 21:00
Повечето случаи на смърт се дължат на диабет от II тип и свързаните с него последствия

Прекалената употреба на сладки газирани напитки всяка година води до смъртта на около 184 000 души и поражда многобройни проблеми със здравето и наднорменото тегло за милиони други хора по Земята, твърдят медици в статия, публикувана в сп. Circulation.
"В много страни по света хората умират по единствената диетична причина – подсладени напитки. Всички ние трябва да се обединим и на глобално равнище да се борим за съществено намаляване или дори забрана на употребата на подсладени напитки", казва Дариуш Мозафарян от университета Тъфтс в Бостън (САЩ).
Мозафарян и колегите му вече няколко години наблюдават как употребата на различни продукти влияе на предразположеността на човека към рак, диабет, болести на сърцето и съдовете, както и други заболявания, които пряко заплашват човешкия живот.
За разкриването на тези връзки медиците използвали както свои собствени резултати от наблюдения, така и резултатите от редица други изследвания, провеждани през последните 30 години. Общо в базата данни попаднали 611 000 души от 50 страни по света.
Като съпоставили честотата на употреба на подсладени напитки със смъртността на тези хора, учените открили, че прекомерната употреба на сладки напитки пряко или косвено убива около 180 000 души всяка година.
Голяма част от тези случаи на смърт се дължат на диабет от втори тип и свързаните с него последствия, около 45 000 – на болести на сърцето и съдовете, и около 6500 – на рак. Най-малко – според местни културни и генетични причини – на това са подложени възрастните японци, само един процент от които умират от употребата на подсладени газирани напитки.
На противоположния бряг на Тихия океан се наблюдава обратната ситуация – подсладените напитки са виновни за смъртта на повече от 30% сравнително млади мексиканци. Недалеч от тях са "изостанали" и жителите на Съединените щати, и подобна ситуация, макар и не толкова критична, се наблюдава във всички други страни от Латинска Америка и Карибския басейн.
Според изчисленията на учените около 400 от един милион зрели хора в Мексико умират всяка година поради употреба на подсладени напитки, а в САЩ този показател е 125 на един милион.
Как можем да се борим с този проблем? Освен забраната на подсладени напитки Мозафарян смята, че разширението на производството и продажбата на плодови сокове, плодове и прочие по-малко вредни източници на захар може да помогне да се снижи остротата на проблема. Както признава ученият, в много региони на Земята подобна инициатива ще бъде проведена изключително сложно поради природно-климатичните и логистичните проблеми.
От друга страна, ако правителствата на всички страни по света не предприемат никакви действия, то тогава в близко бъдеще ни очаква сериозна медицинска и икономическа катастрофа, когато младите хора, които са основни потребители на подсладени напитки днес, стигнат напреднала възраст и започнат да изпитват проблеми със здравето, допълва РИА Новости.
Водещи
-
Асен Василев: Върви натиск кметове и общинари на ПП да сменят боята
Ще настъпят мотиката, ако предизвикат предсрочни избори във Варна, предупреди председателят на...
19.07 | 18:00
-
НОИ секна далаверите на нашенците , точили системата с "френска безработица"
Хората, които ги получават, са намалели от 28 000 на 18 000
19.07 | 17:20
-
Най-добрите бг ученици по математика - с 6 медала от Международна олимпиада по математика
Те спечелиха 3 сребърни и 3 бронзови медала
19.07 | 17:00
Най-четени
-
Велизар Енчев: Участието на германския посланик в протеста срещу съдебния произвол у нас е двусмислен акт
Посланието на Ирене Планк към България не е послание от Берлин, а от Брюксел, смята той
19.07 | 11:00
-
Коя е Велислава Делчева – новият омбудсман на България
Тя бе избрана в петък от депутатите
19.07 | 10:20
-
Мара Отварачката вече е г-жа Петкова (СНИМКИ)
Миньончето на поп фолка мина под венчило за четвърти път
19.07 | 13:40
-
Изненада! Черната пантера от Шумен забелязана и във Варна
"Шуменското плато" остава отворено
19.07 | 10:40